Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Smutná správa z Česka: Zomrel fotograf Jef Kratochvíl, autor známej snímky Klausa a Mečiara

Rokovanie medzi Vladimírom Mečiarom (vľavo) a Václavom Klausom (vpravo) v Brne, 26. augusta 1992.
Rokovanie medzi Vladimírom Mečiarom (vľavo) a Václavom Klausom (vpravo) v Brne, 26. augusta 1992.
Zdroj: TASR/Peter Brenkus
05.03.2018 20:45

BRNO - Zomrel významný český divadelný a umelecký fotograf Josef "Jef" Kratochvíl, autor legendárnej fotografie zachytávajúcej dohodu o rozdelení Československa, keď ju v roku 1992 pod stromom v záhrade brnianskej vily Tugendhat dohovárali vtedajší český premiér Václav Klaus a slovenský premiér Vladimír Mečiar. Kratochvíl v noci na pondelok podľahol zákernej chorobe vo veku 74 rokov. Informovali o tom portály Deník.cz a Novinky.cz.


Kratochvíl sa preslávil snímkou z rokovania Klausa a Mečiara pri brnianskej vile Tugendhat, kde sedeli pod stromom, saká mali odložené na stoličkách a diskutovali o rozpade Československa. Fotografia v vznikla úplnou náhodou, ako uviedol samotný autor v rozhovore pre Brněnský deník Rovnost. "Proste som šiel okolo a cez plot som zbadal politikov, tak som ich párkrát vyfotil. Zhodou okolností som mal na foťáku nasadený dlhý objektív, bez ktorého by to nešlo," opísal vtedy situáciu Kratochvíl. Už si však nespomenul, kam presne pred 25 rokmi smeroval, keď prechádzal okolo vily.

K úmrtiu fotografa sa vyjadril aj riaditeľ Divadla Bolka Polívku Ondřej Chalupský. Podľa jeho slov ich správa hlboko zasiahla a cítia veľký smútok. "Do poslednej chvíle sme verili, že Jef svoj boj vyhrá. Nebol len divadelný fotograf. Na konte mal aj celý rad osobných fotiek Bolka Polívku, ktoré môžu ľudia vidieť v divadle. Bolek Polívka mal Jefa veľmi rád, tie fotky mu zostanú ako spomienka," dodal Chalupský.

Kratochvíl sa narodil v juhomoravskom meste Ivančice, od štyroch rokov vyrastal v Brne. K fotografii sa dostal v klube Energetických strojární Brno, kde mali aj fotokomoru. "V tom čase prišiel do kín Antonioniho film Zväčšenina, ktorý uňho povýšil fotografiu na životnú lásku," uviedla hovorkyňa brnianskeho Mestského divadla Lenka Pazourková.

Počas vojenskej služby sa Jef náhodou dostal do mesta Zruč nad Sázavou, kde nakrúcal režisér Miloš Forman film Lásky jednej plavovlásky. Jef sa pohyboval okolo filmového štábu a upútal na seba pozornosť kameramana Miroslava Ondříčka - od neho aj od Formana dostal mnoho poučných rád a odporúčanie, aby sa výtvarne vzdelával.

Brniansky fotograf stál pri zrode fenoménu divadla Husa na provázku. Fotografoval hercov, rozprával sa s nimi - tak vznikali jeho známe osobné portréty, napríklad Bolka Polívku, Miroslava Donutila, Jiřího Pechu alebo Dagmar Veškrnovej.

V roku 1988 sa prihlásil do konkurzu na fotografa v Divadle bratov Mrštíkovcov, terajšieho Mestského divadla Brno, a začal sa venovať divadelnej fotografii profesionálne. Začal používať fotografie na divadelné plagáty a dnes je už samozrejmosťou, že sa na každú inscenáciu vytvára originálny plagát, upozornila Pazourková na Kratochvílovu zásluhu. V Mestskom divadle Brno pôsobil ako dvorný fotograf až do smrti, dodal portál Deník.cz.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Peter Brenkus

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články