USA: Republikáni žiadajú bojkot OH v Pekingu | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

USA: Republikáni žiadajú bojkot OH v Pekingu

08.08.2007 09:23

WASHINGTON - Skupina republikánskych politikov z dolnej komory amerického Kongresu pripravila návrh rezolúcie, v ktorej vyzývajú na bojkot letných olympijských hier v roku 2008 v Pekingu, pokiaľ Čína nezlepší situáciu v oblasti ľudských práv.


Návrh rezolúcie tiež apeluje na vládu v Pekingu, aby zastavila pomoc ďalším notoricky známym porušovateľom ľudských práv, medzi ktorých predkladatelia zaraďujú Sudán, Mjanmarsko a Severnú Kóreu. O rezolúcií má rokovať zahraničný výbor Snemovne reprezentantov po skončení letnej prestávky začiatkom septembra.

Čínsky režim upiera svojim občanom základné ľudské práva a zadržiava tisíce politických väzňov bez obvinenia alebo súdneho procesu, píše sa v návrhu rezolúcie, ktorú v mene ôsmich republikánskych kongresmanov predkladá najznámejší kritik Číny v Snemovni reprezentantov Dana Rohrabacher. Podľa kongresmanov si demokratické štáty vzhľadom na svoju povesť nemôžu dovoliť ignorovať charakter režimu, ktorý olympijské hry organizuje. Očakáva sa, že návrh v Snemovni podporia aj mnohí demokrati, ktorí tiež vyzývajú Čínu na zlepšenie ochrany ľudských práv.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články