°C

Utorok, 19. január 2021. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Amerika podľa Trumpa sa stáva realitou: Vybrané národnosti do USA nesmú

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta
05.12.2017 06:05

WASHINGTON - Najvyšší súd Spojených štátov povolil v pondelok úplné uplatnenie najnovšieho dekrétu prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zakazuje občanom šiestich krajín vstup do USA. Informovala o tom agentúra AP.


Na základe pondelkového súdneho verdiktu nebudú môcť cestovať do USA občania šiestich prevažne moslimských krajín, konkrétne Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska a Sýrie. Výnimku budú mať len tí, ktorí majú v Spojených štátoch príbuzných alebo majú väzby na americké spoločnosti a univerzity. Najvyšší súd tak vyhovel žiadosti Trumpovej administratívy o pozastavenie platnosti rozhodnutí súdov nižšieho stupňa, ktoré už tretiu verziu prezidentovho protiimigračného dekrétu zablokovali. 

Za plné uplatnenie Trumpovho dekrétu hlasovali aj napriek prebiehajúcim odvolacím konaniam na nižších súdoch siedmi z deväťčlenného zboru sudcov Najvyššieho súdu. Dekrét sa vzťahuje aj na občanov Severnej Kórey a niektorých venezuelských vládnych predstaviteľov, avšak tieto jeho ustanovenia súdy nižšieho stupňa predtým nenapadli.

Najnovšia, už tretia verzia Trumpovho cestovného zákazu bola ohlásená 24. septembra a do platnosti mala vstúpiť v októbri. Tesne predtým však platnosť dekrétu pozastavil havajský súd s argumentom, že s určitou štátnou príslušnosťou nemožno spájať zvýšené bezpečnostné riziko pri vstupe do USA. 

Tretia verzia cestovného zákazu bola vydaná po tom, ako dva predchádzajúce prezidentské dekréty, ktoré Trump podpísal v januári a marci, zablokovali federálne súdy s odôvodnením, že sú v rozpore s 1. dodatkom Ústavy Spojených štátov. Ten okrem iného garantuje aj slobodu vierovyznania.  


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články