Francúzsko malo byť opäť dejiskom teroru: Bezpečnostné zložky odhalili atentát pripravovaný vo väzení | Topky.sk

Sobota, 21. júl 2018. Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna.

Francúzsko malo byť opäť dejiskom teroru: Bezpečnostné zložky odhalili atentát pripravovaný vo väzení

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: SITA
11.10.2017 07:10

PARÍŽ - Francúzskym bezpečnostným zložkám sa minulý týždeň podarilo odhaliť atentát, ktorý pripravovali dvaja väzni vo výkone trestu vo väznici v meste Fresnes v departemente Val-de-Marne v regióne Île-de-France v metropolitnej oblasti Paríža.


Prvý z mužov sa mal dostať na slobodu tento utorok, druhý na budúci týždeň, informoval v noci nadnes spravodajský portál France Info. Podľa francúzskych médií sa dvojica mužov - 28-ročný Kamerunčan a 22-ročný Francúz - zradikalizovali vo väzení. V cele Kamerunčana polícia našla mobil a v ňom niekoľko videí vrátane islamistických a násilných. Tento väzeň udržiaval aj kontakt s nemenovaným džihádistom v oblasti Iraku a Sýrie.

Muži mali v pláne vytvoriť spolu s ďalšími väzňami zločineckú skupinu, ktorá mala v pláne lúpež v klenotníctve. Získanými peniazmi chceli kryť náklady na neskorší atentát. Zvažovali, že terčom útoku by mohli byť strážcovia v ich väznici alebo policajný komisariát.

Jean-Charles Bris z centra analýz terorizmu pre France Info uviedol, že odhalený atentát poukázala na dve skutočnosti: že väznica je inkubátorom pre radikalizáciu odsúdených, ako aj na to, že títo jednotlivci majú vo väzení taký prístup ku komunikačným technológiám, aké by mali k dispozícii aj na slobode.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články