Zákaz buriek v Belgicku potvrdil aj Štrasburg: Je potrebný pre demokratickú spoločnosť | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Zákaz buriek v Belgicku potvrdil aj Štrasburg: Je potrebný pre demokratickú spoločnosť

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Dar Yasin
11.07.2017 15:05

BRUSEL - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) potvrdil dnes platnosť belgického zákona z roku 2011, ktorý zakazuje nosiť na verejnosti nikáb alebo burku - závoje zahaľujúce celé telo vrátane tváre.


Súdna inštitúcia zo Štrasburgu sa pri tomto prípade inšpirovala argumentmi a súdnym rozhodnutím prijatým v roku 2014 pri podobnom zákone z Francúzska, ktorý rovnako zakazuje nosenie burky a nikábu na verejnosti. ESĽP sa zaoberal belgickým zákonom na základe dvoch sťažností na   diskrimináciu a porušovanie súkromia. Žalujúcimi stranami boli dve ženy moslimského vierovyznania, jedna Belgičanka a jedna Maročanka, ktoré spochybnili belgický zákon z 11. júna 2011. 

Belgičanka sa tiež sťažovala na predpisy na miestnej úrovni prijaté v roku 2008 v lokalitách Pepinster, Verviers a Dison, ktoré "kedykoľvek a na akomkoľvek verejnom mieste" zakazovali nosenie oblečenia, ktoré zakrýva ľudskú tvár.

Sudcovia zo Štrasburgu v oboch prípadoch skonštatovali, že sporný zákaz si kladie za cieľ "zabezpečiť podmienky spolužitia ako prvku na ochranu práv a slobôd iných" a že takýto zákaz môže byť pre demokratickú spoločnosť potrebný. ESĽP rovnako odobril aj finančné tresty pre osoby, ktoré predmetný zákon porušia, avšak so spresnením, že tieto tresty nie sú automatické. 

Belgický federálny zákon stanovuje za opakované nosenie nikábu alebo burky na verejnosti finančnú pokutu vo výške 137,50 € a až sedemdňový pobyt vo väzení. Vo Francúzsku za neuposlúchnutie zákazu nosenia burky musia ženy zaplatiť 150-eurovú pokutu a zúčastniť sa na reedukačných kurzoch.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstockphotos.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články