Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Juncker nevidí budúcnosť príliš ružovo: Účet za brexit bude veľmi vysoký

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
Zdroj: SITA
21.02.2017 15:10

BRUSEL - Spojené kráľovstvo bude potrebovať niekoľko rokov na to, aby si po brexite vyrokovalo budúcu obchodnú dohodu s Európskou úniou. Účet za odchod z EÚ bude pritom pre Britániu poriadne vysoký, varoval dnes predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker.


"Bude trvať roky, kým dohodneme budúcu architektúru vzťahov medzi Britániou a Európskou úniou," vyhlásil Juncker počas vystúpenia v belgickom parlamente. Podľa jeho slov si to britská strana dobre uvedomuje, takisto aj skutočnosť, že brexit nebude lacná záležitosť. "Musia rešpektovať záväzky, na prijímaní ktorých sa podieľali. Takže účet bude, aby som bol trochu drsný, veľmi mastný," povedal Juncker.

Podľa agentúry Reuters sa jeho vyjadrenie týkalo britských príspevkov do rozpočtu EÚ, ku ktorým sa Británia zaviazala ako členská krajina Únie. Britská premiérka Theresa Mayová chce najneskôr do konca marca aktivovať článok 50. Lisabonskej zmluvy, ktorý špecifikuje podmienky odchodu členských krajín z EÚ. Lídri EÚ očakávajú, že by sa tak mohlo stať už počas marcového zasadnutia Európskej rady v Bruseli (9-10.3). Britská vláda tento termín zatiaľ nepotvrdila.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články