Štvrtok29. február 2024, meniny má Radomír, zajtra Albín

Britskí euroskeptici sa topia v problémoch: Po odchode Faragea odstupuje aj nová predsedníčka

Diane James
Diane James (Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN - Predsedníčka Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Diane Jamesová hodlá odstúpiť zo svojho postu, a to iba 18 dní po tom, ako ju zvolili do čela tejto politickej strany. Informovala o tom v noci nadnes spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia UKIP.

Samotná strana správy bezprostredne nepotvrdila. Jamesová však pre denník The Times uviedla, že "svoju nedávnu nomináciu nebude formalizovať." Politička nahradila 16. septembra na vedúcom poste UKIP jej dlhoročného predsedu Nigela Faragea, ktorý odstúpil po tom, ako Británia v referende odhlasovala vystúpenie z EÚ.

Jamesová v stanovisku pre zmienený denník ďalej uviedla, že od svojho zvolenia za líderku UKIP "je zrejmé, že nemá dostatočnú autoritu, ani plnú podporu všetkých kolegov a straníckych činiteľov na presadenie zmien, ktoré sú podľa nej nevyhnutné a na ktorých založila svoju predvolebnú kampaň". Hovorí sa aj o rodinných dôvodoch.

Správy o jej rezignácii rozprúdili špekulácie, či sa na post lídra UKIP po tretí raz nevráti Farage, ktorý bol predsedom tejto euroskeptickej strany v rokoch 2006-09 a 2010-16. Pre agentúru AP však vyhlásil: "Nevrátim sa. Som už na dôchodku." Pod jeho vedením sa UKIP transformovala z periférnej strany na tretí najväčší politický subjekt v krajine.

Viac o téme: Nigel FarageDiane James
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu