°C

Piatok, 30. október 2020. Meniny má Šimon, Simona, zajtra Aurélia.

Rakúsky politik sa ostro pustil do tureckého prezidenta: Erdogana prirovnal k Hitlerovi

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA
07.08.2016 18:55

VIEDEŇ - Neúspešný puč v Turecku a následné čistky v štátnych inštitúciách pripomínajú požiar v Reichstagu v niekdajšom nacistickom Nemecku a spôsob, akým Adolf Hitler incident využil k upevneniu vlastnej moci.


Uviedol to predseda krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache pre denník Die Presse. Požiar, ktorý vzplanul v budove nemeckého parlamentu v roku 1933 nacisti vykreslili ako komunistický komplot proti vláde a odôvodnili ním následné obmedzenie občianskych slobôd, pripomína agentúra Reuters. Zároveň prostredníctvom neho Adolf Hitler skonsolidoval svoju moc nad krajinou. 

Podľa FPÖ existujú paralely medzi týmto historickým príkladom a spôsobom, akým prezident Recep Tayyip Erdogan využil júlový pokus o štátny prevrat v Turecku na nastolenie čistiek proti svojim odporcom v radoch armády, štátnej správy, na akademickej pôde a v médiách. 

"Človek má až pocit, že šlo o riadený puč s cieľom umožniť nastolenie prezidentskej diktatúry Erdogana," povedal Strache. "Už sme v minulosti zažili podobný mechanizmus, ako napr. pri požiari v Reichstagu, ktorého výsledkom bolo uchopenie absolútnej moci. Aj teraz sa ťažko ubrániť dojmu, že to bolo do istej miery riadené." 

Prezident Erdogan rázne odmieta podozrenia, že jeho vláda stála v pozadí neúspešného puču, z ktorého obviňuje sympatizantov moslimského duchovného Fethullaha Gülena.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články