Nedeľa3. december 2023, meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara

Záhadné zmiznutia v Egypte: Nezvestných mučili zverskými praktikami, obeťami boli aj deti

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Twitter)

BERLÍN - Stovky Egypťanov zmizli od začiatku roku 2015 z vyšetrovacej väzby na rôzne dlhé obdobia, počas ktorého boli príslušníkmi tajnej služby podrobovaní mučeniu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na dnes zverejnenú správu ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI).

Podľa AI boli medzi zmiznutými aj dve 14-ročné deti. Matka jedného z nich pre Amnesty povedala, že jej syna počas výsluchov podrobovali elektrickým šokom a vrážali mu drevenú palicu do konečníka. V dnes zverejnenej správe AI sa uvádza, že od začiatku roka 2015 zmizlo na najmenej 48 hodín "niekoľko stoviek Egypťanov", v niektorých prípadoch to však bolo aj na niekoľko mesiacov. Nezvestné osoby boli následne vrátené späť do väzby.    

V správe Amnesty sa ďalej uvádza, že na základe informácií egyptských ľudskoprávnych organizácií "zmizli od začiatku roku 2015 v priemere dve až tri osoby denne". Cieľom únosov bolo "umožniť tajnej službe beztrestne mučiť zatknutých", "zastrašovať kritikov režimu" a "odrádzať obyvateľstvo od prejavov nespokojnosti".

Väčšina obetí pochádzala z radov stúpencov zosadeného prezidenta Muhammada Mursího, ale boli medzi nimi aj občianski aktivisti a ľudia, ktorých zadržali výlučne v súvislosti s ich rodinnými väzbami. Podľa AI presný počet únosov nie je možné stanoviť, pretože pracovníci tajnej služby sa k tejto otázke nevyjadrujú a príbuzní unesených osôb majú strach, že by svojimi výpoveďami mohli ohroziť život a zdravie obetí únosov. Egyptské ministerstvo vnútra, ktoré tajnú službu riadi, opakovane popiera, že by niekoho zadržiavalo protiprávne.

Viac o téme: MučenieTajná službaEgypt
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu