Odsúdili amerického vedca za pokus odovzdať informácie o jadrových zbraniach | Topky.sk

Utorok, 22. október 2019. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Odsúdili amerického vedca za pokus odovzdať informácie o jadrových zbraniach

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
29.01.2015 10:26

WASHINGTON - Americký súd vymeral päť rokov väzenia bývalému vládnemu jadrovému vedcovi za pokus o odovzdanie tajných informácií o atómových zbraniach osobe, ktorú považoval za predstaviteľa venezuelskej vlády. Išlo však o agenta Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). O verdikte informovala v stredu spravodajská stanica CNN.


Pedro Mascheroni (79), bývalý zamestnanec Národného laboratória v Los Alamos, je naturalizovaným občanom USA pôvodom z Argentíny. Obvinili ho v roku 2010 spolu s jeho manželkou Marjorie Mascheroniovou (71), ktorú už skôr odsúdili na jeden rok a jeden deň väzenia za jej úlohu v tejto kauze. 

Mascheroni sa stretol s agentom FBI, ktorého považoval za venezuelského operatívca, 30. marca 2008. Vedec mu povedal, že informácie o jadrovom programe môže Venezuela využiť ako páku na USA. Agent vypovedal, že Mascheroni mu odovzdal zakódovaný disk s tajnými informáciami. Podľa americkej vlády si vedec za údaje vypýtal 793.000 dolárov. Prokurátori netvrdili, že venezuelská vláda vedela o Mascheroniho úmysle.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články