°C

Pondelok, 25. január 2021. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Peniaze idú k peniazom: Superboháči stále bohatnú, tieto čísla vás posadia na zadok!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
21.11.2014 16:16

ŽENEVA – Superboháči ešte viac bohatnú. Len sotva 0,004 % svetovej dospelej populácie vlastnia majetok takmer za 30 biliónov USD (32,15 bilióna eur), čo predstavuje 13 % z celkového svetového bohatstva.


Vyplýva to z najnovšej štúdie švajčiarskej banky UBS a konzultačnej spoločnosti Wealth-X, ktorá potvrdila, že koncentrácia peňazí v rukách najbohatších sa zvyšuje. Informoval o tom írsky portál RTÉ. Podľa štúdie sa 211.275 ľudí "kvalifikovalo" do kategórie "ultra bohatých", čo znamená, že tzv. čistá hodnota ich majetku presahuje 30 miliónov USD, z toho 2325 z nich vlastní majetok s hodnotou viac ako 1 miliarda USD. Ich počet za uplynulý rok vzrástol o 6 %, ale hodnota ich majetku sa zvýšila o 7 %. 

Najrýchlejšie sa rozrastá skupina "polmiliardárov", teda ľudí s majetkom približne 500 miliónov USD. Podľa autorov štúdie takáto koncentrácia peňazí v rukách malého percenta svetovej populácie signalizuje, že majú v rukách aj veľký vplyv, či už v jednotlivých odvetviach priemyslu, alebo na finančných a akciových trhoch. Spomedzi tejto skupiny ultra boháčov, ktorí vlastnia majetok za vyše 30 biliónov USD, je približne tretina z USA, štvrtina z Európy a 23 % z Ázie. Ďalej 87 % z nich sú muži, ich priemerný vek je 59 rokov a približne štvrtina pôsobí v bankovníctve. Až 68 % sa k svojmu bohatstvu dopracovalo vlastnými silami, 13 % majetok zdedilo a zvyšok je kombinácia vlastného úsilia a dedičstva.

Priemerný vek najbohatších žien je 57 rokov a zhruba polovica z nich majetok zdedila a tretina sa k nemu dopracovala sama. Priemerný ultra boháč minie ročne 1 milión USD na luxusné produkty a služby. Autori štúdie ale pripomínajú, že niektoré luxusné položky sú "prirodzenou súčasťou" ich životného štýlu, napríklad súkromné lietadlá nevyužívajú len na dovolenky, ale aj na služobné cesty. Na druhej strane jachty a najmä superjachty sú zase typickým nepotrebným nadštandardnom. No faktom tiež je, že sú boháči často pod drobnohľadom médií a rodinná dovolenka na jachte im pomáha zabezpečiť si súkromie.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články