Nedeľa, 1. august 2021. Meniny má Božidara, zajtra Gustáv.

EÚ prispeje na zdravú stravu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: photl.com
30.01.2014 17:58

BRUSEL – Európska komisia (EK) vyčlenila na tento rok skoro 200 miliónov eur na zdravú výživu detí v školách. Financie sú určené na dodávky mlieka a ovocia do škôl, pričom komisia navrhuje oba tieto programy fungujúce separátne spojiť, čo ušetrí administratívne náklady.


EK chce takto zvýšiť zdravé vyživovacie návyky u detí a dôraz bude klásť aj na vzdelávací aspekt. Komisár pre poľnohospodárstvo a vidiecky rozvoj Dacian Cioloş v tejto súvislosti vo štvrtok poznamenal, že navrhované zmeny majú tiež posilniť chápanie súvislosti medzi potravinami a poľnohospodárstvom. Program Jedz zdravo – cíť sa zdravo by mal preto zahŕňať aj návštevy fariem či poľnohospodárske práce. Nový program je pre členské štáty

Program dodávok mlieka do škôl vznikol už v roku 1977, ovocný program pribudol v roku 2009. Ročne sa do nich zapojí skoro 30 miliónov detí vo všetkých štátoch EÚ. Programy sú podľa EK mimoriadne dôležité, keďže podľa jej údajov je spotreba mlieka a ovocia u detí príliš nízka. Konzumácia týchto potravín pritom znižuje obezitu a nadváhu, ktorými podľa štatistík trpí každé tretie dieťa v únii. V prípade schválenia Európskym parlamentom a členskými štátmi bude mať nový, pozmenený program zdravej výživy rozpočet 230 miliónov eur ročne. Z toho pôjde 150 miliónov na ovocie a 80 miliónov na mlieko.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: photl.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články