Utorok23. júl 2024, meniny má Oľga, zajtra Vladimír

Český premiér na pohrebe chýbal: Pred Mandelom uprednostnil futbal!

Jiří Rusnok
Jiří Rusnok (Zdroj: SITA)

PRAHA – So zosnulým prezidentom Nelsonom Mandelom sa do Juhoafrickej republiky (JAR) prišli v utorok rozlúčiť až štyria americkí prezidenti a nechýbal ani generálny tajomník OSN.

 Vďaka zapnutému mikrofónu sa verejnosť dozvedela, že českému premiérovi Jiřímu Rusnokovi sa na pohreb legendárneho Mandelu nechce ísť a nakoniec ani nešiel. Podvečer preto mohol rozsvietiť vianočný stromček pred Úradom vlády v Prahe a potom odcestovať do Plzne na futbalové stretnutie Ligy majstrov. Uviedol to dnes spravodajský portál iDNES.cz.

"Išlo o akciu pre zamestnancov, o rozsvietenie vianočného stromu a poďakovanie za ich prácu," informovala hovorkyňa českej vlády Jana Jabůrková. Verejnosť nemala prístup na priestranstvo pred Úradom vlády a médiá mohli fotografovať len z chodníka. Podľa slov hovorkyne išlo o bezpečnostné dôvody. A práve kvôli nim musia médiá svoju účasť nahlásiť vopred.

Na otázku, aký bol premiérov nasledujúci utorkový program, potom odpovedali fotografie zo zápasu Ligy majstrov medzi Plzňou a CSKA Moskva. Rusnok si ho vychutnával z čestnej lóže na štadióne v Štruncových sadoch. Hovorkyňa vlády na otázku webu iDNES.cz dodala, že súčasťou akcie pred Úradom vlády ani v Plzni nebola večera. O nej totiž Rusnok hovoril na zázname z Poslaneckej snemovne, kde zostali zapnuté mikrofóny Českej televízie.

"Ja mám ešte nejaký obed, potom máme večeru. Ja mám obavy, aby som ešte nemusel ísť tam. Vôbec sa mi tam nechce. Vôbec," povedal Rusnok na zázname vedľa sediacemu ministrovi obrany Vlastimilovi Picekovi. Premiér sa potom za svoje slová ospravedlnil. Do JAR odcestoval bežnou linkou minister zahraničných vecí Jan Kohout, ktorý zastupoval Českú republiku.

Do Johannesburgu na rozlúčku s jedným z najväčších mierotvorcov sveta prileteli desiatky popredných štátnikov. Z USA pricestovali Barack Obama s manželkou, bývalý prezident George W. Bush s manželkou, exprezident Jimmy Carter či bývalá šéfka diplomacie Hillary Clintonová s manželom, exprezidentom Billom Clintonom. Aký prvý prehovoril na pietnej akcii generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Prítomní boli tiež francúzsky prezident Francois Hollande, britský premiér David Cameron, brazílska prezidenta Dilma Rousseffová. Prejav predniesol aj kubánsky prezident Raúl Castro.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu