Toto už prehnali: Obamu nazývajú Veľkým Satanom! | Topky.sk

°C

Piatok, 13. december 2019. Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava.

Toto už prehnali: Obamu nazývajú Veľkým Satanom!

Barack Obama
Barack Obama
Zdroj: SITA
28.09.2013 17:51

TEHERÁN - Zatiaľ čo množstvo Iráncov historický telefonát medzi svojím prezidentom Hasanom Rúháním a jeho americkým partnerom Barackom Obamom oceňuje, extrémisti tento krok skritizovali.


Píše o tom tlačová agentúra Associated Press, ktorá sa pritom odvoláva na reakcie iránskych médií. Medzi zástancami Rúháního telefonátu sa objavil aj šéf zahraničnopolitického výboru v iránskom parlamente Aladdín Burudžerí, podľa ktorého ide o dôkaz "moci" islamskej republiky. Známy radikálny iránsky portál rajanews.com však napísal, že konverzácia medzi Rúháním a "Veľkým Satanom" bola absolútne "zbytočná".

Spravodajský portál britskej stanice BBC medzitým informoval, že iránskeho prezidenta po návrate domov privítali desiatky extrémistov, ktorí po ňom hádzali topánky a skandovali heslo Smrť Amerike. V dave však podľa miestnej tlačovej agentúry ILNA bolo aj množstvo Rúhaního podporovateľov. 

Telefonát bol prvým priamym kontaktom medzi najvyššími predstaviteľmi USA a Iránu od roku 1979. Umiernený klerik Rúhání už od svojho zvolenia naznačuje, že chce zmeniť konfrontačnú politiku svojho predchodcu Mahmúda Ahmadínedžáda. Rozhovor trval 15 minút, počas ktorých sa prezidenti rozprávali o viacerých témach. Obama napríklad vyjadril obavy nad osudom Američanov uväznených v Iráne, hlavnou preberanou otázkou však bol jadrový program islamskej republiky.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články