Smrtiaci vírus blízko Slovenska: Maďarsko hlási nakazených! | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Smrtiaci vírus blízko Slovenska: Maďarsko hlási nakazených!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.09.2012 10:10

BUDAPEŠŤ - Západonílska horúčka, ktorá zabíja v Srbsku a zaznamenali ju aj v Chorvátsku, sa posúva smerom k nám. Ochorením, ktoré spôsobuje ochrnutie, bezvedomie či dokonca smrť sa nakazili podľa denníka Blikk už dvaja ľudia v Maďarsku.


Srbsko hlási troch mŕtvych

Vypuknutie západonílskej horúčky, ktorou sa v Srbsku nakazilo najmenej 35 osôb, si vyžiadalo už tri obete. Informovali o tom v sobotu zdravotníci. Infikovaní ľudia majú podľa Úradu verejného zdravotníctva vyše 50 rokov a niektoré chronické ochorenia, čo znamená, že je u nich vyššie riziko nakazenia sa vážnejšou formou vírusu. Obete mali od 68 do 81 rokov a trpeli chronickými srdcovými problémami, uviedol úrad.

O západonílskej horúčke, ktorú prenášajú komáre, prvýkrát srbské úrady informovali v utorok, keď oznámili prvú obeť a 21 nakazených. Obyvateľov vyzvali, aby sa chránili pred komármi tak, že sa budú vyhýbať miestam, kde sa vo veľkom vyskytujú a budú používať ochranné sieťky na okná. Ministerka zdravotníctva Slavica Dejanovičová však ubezpečila, že epidémia choroby v Srbsku nehrozí.

Prvý prípad v Chorvátsku

V Chorvátsku diagnostikovali prvý prípad západonílskej horúčky u človeka, ktorý sa nakazil počas návštevy severosrbskej provincie Vojvodina, informoval chorvátsky spravodajský portál croatiantimes.com. Šesťdesiatpäťročnú osobu hospitalizovali v meste Slavonski Brod na východe krajiny. Podľa lekárov nie je v ohrození života.

Západonílska horúčka je akútne chrípke podobné horúčkovité ochorenie z trópov a subtrópov, ktoré prenášajú komáre. Symptómy zahŕňajú teploty a bolesti svalov, vo výnimočných prípadoch môže spôsobiť meningitídu. Špecifická terapia tohto vírusového ochorenia nie je známa. Očkovacia látka nie je k dispozícii, ochrana proti hmyzu je preto jediným efektívnym preventívnym opatrením.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA, tvnoviny.sk
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články