Opätovné nezvolenie predsedu Najvyššieho súdu je poľutovaniahodné, reaguje prezidentka | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Opätovné nezvolenie predsedu Najvyššieho súdu je poľutovaniahodné, reaguje prezidentka

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
26.11.2019 14:05

BRATISLAVA - Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je nezvolenie predsedu Najvyššieho súdu SR poľutovaniahodné. V stanovisku to uviedla vedúca tlačového oddelenia prezidentky Martina Goffová. Čaputová tým reagovala na opakované nezvolenie predsedu najvyššieho súdu a dodala, že voľba by sa mala zmeniť na verejnú.


V stredu 25. novembra súdna rada v opakovanej voľbe nezvolila predsedu najvyššieho súdu. „Správu, že súdna rada ani na druhý pokus nedokázala zvoliť nového predsedu najvyššieho súdu, považuje prezidentka za poľutovaniahodnú,“ uvádza sa v stanovisku. Podľa Čaputovej je dôležité, aby mal najvyšší súd čo najskôr dôveryhodného predsedu a myslí si, že by sa mal zmeniť typ voľby. „Zároveň prezidentka podporuje zmenu smerom k verejnej voľbe v súdnej rade, keďže jej doterajšie rozhodovanie v tejto oblasti zatiaľ neprinieslo výsledok,“ ozrejmila Goffová.

Súdna rada ani na druhý tohtoročný pokus nezvolila nového šéfa najvyššieho súdu. Kandidátovi Jánovi Šikutovi chýbali k zvoleniu iba dva hlasy. Voľba sa teda bude opakovať, zatiaľ však nie je známe, či rada stihne hlasovať ešte v tomto roku.

Neúspešnú voľbu kritizovala aj Žitňanská

Najvyšší súd v súčasnosti dočasne vedie ako podpredsedníčka Jarmila Urbancová. Neúspešnú voľbu na facebooku kritizovala aj bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňasnká. „Ak by však chcel premiér niečo naozaj užitočné pre justíciu urobiť, hoci aj v skrátenom legislatívnom konaní, tak mám pre neho tip – najužitočnejšie, čo môže urobiť, je jednoduchá zmena zákona o Súdnej rade, aby vždy musela rozhodovať verejne a vo verejnom hlasovaní. Aj pri voľbe predsedu Najvyššieho súdu,“ napísala na sociálnej sieti.

Lucia Žitňanská
Lucia Žitňanská
Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Kandidáti na post predsedu najvyššieho súdu potrebujú získať minimálne desať hlasov členov súdnej rady z osemnástich, voľba je tajná. Prihlásiť kandidátov na predsedu najvyššieho súdu môže člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti. Predsedom najvyššieho súdu sa môže stať len sudca najvyššieho súdu. Úspešného kandidáta následne vymenúva prezidentka.


Galéria

Zuzana Čaputová Lucia Žitňanská

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články