Štvrtok, 20. január 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Liberáli chcú dvojkolovú voľbu starostov a primátorov: Podľa ZMOS-u to zníži záujem voličov

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock

BRATISLAVA - Voľba predsedov vyšších územných celkov (VÚC), starostov obcí a primátorov miest by mala byť opätovne dvojkolová. Myslia si to poslanci z opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Milan Laurenčík a Martin Klus. Na najbližšiu parlamentnú schôdzu, ktorá sa začína 15. októbra, preto predkladajú novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva.


Tento návrh víta aj predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 a župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, podľa ktorého je dvojkolový spôsob voľby demokratickou praxou osvedčený systém. Opačný názor zastáva hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák, ktorý sa domnieva, že toto opatrenie zníži záujem voličov o tento druh volieb.

V odbornej verejnosti podľa liberálov panuje zhoda, že dvojkolový systém voľby má oproti jednokolovému viacero dôležitých výhod. „Funguje ako poistka proti antisystémovým extrémnym a populistickým silám, dodáva víťazovi zvyčajne silnejšiu legitimitu, redukuje častokrát aj špekulatívne roztriešťovanie hlasov a znižuje šance menšinového kandidáta,“ píšu predkladatelia.

Dvojkolový spôsob voľby je demokratickou praxou osvedčený systém. Uviedol to predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 a župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. „Už v minulosti som kritizoval zmenu volebných pravidiel, ktorú koalícia účelovo presadila pred ostatnými voľbami do VÚC. Zastávam názor, že pri personálnych voľbách, kde ´víťaz berie všetko´, je dvojkolový spôsob voľby demokratickou praxou osvedčený systém. Ako vieme, zabraňuje extrémom, zvyšuje mandát zvoleným predstaviteľom a vytvára vyšší stupeň konsenzu spoločnosti pre zvoleného kandidáta,“ priblížil Viskupič. Systém dvojkolovej voľby podporuje pre voľby prezidenta, županov či primátorov miest.

Opačný názor zastáva hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Ako konštatoval, je právom poslancov Národnej rady SR predkladať návrhy zákonov. „Ukazuje sa však, že jednokolová priama voľba dáva starostom a primátorom silný mandát priamo od ľudí, a to platí aj v prípade voľby predsedov samosprávnych krajov,“ objasnil hovorca ZMOS-u. Dvojkolová voľba podľa Kaliňáka navyše zvýši náklady a sprevádzal by ju výrazne nižší záujem voličov, ako je tomu v jednokolovej voľbe. „Ide teda o návrh, s ktorým sa spája viac rizík ako pozitívnych prínosov,“ dodal.

Viac o téme:
ZDROJ: SITA Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články