Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Ďuriš Nicholsonová: EÚ sa musí pripraviť na aktívne starnutie svojej populácie

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Zdroj: TASR - Pavol Zachar
26.09.2019 13:35

BRUSEL - Téma aktívneho starnutia patrila medzi hlavné body stredajších rokovaní slovenskej europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) so šéfkou budúcej Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.


Ďuriš Nicholsonová, ktorá je v Európskom parlamente (EP) šéfkou Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL), v tejto súvislosti pripomenula, že téma aktívneho starnutia je v EÚ čoraz aktuálnejšia, lebo podľa existujúcich odhadov sa podiel ľudí vo veku nad 65 rokov do roku 2060 vyšplhá zo súčasných 19 na rekordných 29 percent.

"Demografická kríza a starnutie obyvateľstva bude mať negatívny vplyv na širokú škálu politík. Aktívne starnutie nie je iba o dlhšom zapojení starších ľudí do pracovného trhu, ale aj o posilnení ich postavenia v spoločnosti a plnom využití potenciálu, ktorý majú," povedala slovenská poslankyňa.

Potreba lepšej inklúzie starších ľudí do spoločnosti je podľa poslankyne veľmi dôležitá pre súčasnú generáciu a "doslova nevyhnutná", čo vyplynulo aj z jej stredajšieho stretnutia s von der Leyenovou. Ďuriš Nicholsonová ocenila, že šéfka budúcej exekutívy EÚ si uvedomuje závažnosť tejto témy, čo potvrdila aj tým, že dezignovanú chorvátsku eurokomisárku Dubravku Šuicovú poverila agendou demografie.

To podľa šéfky výboru EMPL znamená aj prípravu rozsiahlej štúdie o dlhodobom dôsledku starnutia populácie na európske sociálne systémy. Uviedla, že von der Leyenová v rozhovore spomenula nový legislatívny návrh, ktorý by mal obmedziť zneužívanie eurofondov zo strany členských krajín, ktoré sú zneužívané aj v sociálnej oblasti, napríklad pri riešení problémov sociálne vylúčených rómskych komunít. "Netrpezlivo čakám na viac informácií," priznala v tejto súvislosti poslankyňa.

 "Pracovný trh EÚ bude poznamenaný stále väčším nedostatkom ľudí v produktívnom veku a zapojenie doteraz znevýhodňovaných skupín sa musí stať prioritou. Únia nesmie strácať čas ideologickými súbojmi medzi členskými štátmi," vysvetlila Ďuriš Nicholsonová.

S odkazom na štúdie, podľa ktorých sa podiel ľudí nad 65 rokov do roku 2060 vyšplhá takmer na tretinu, zdôraznila, že už dnes je potrebné pripraviť komplexné zmeny v dôchodkovom poistení a zabezpečiť kvalitnú zdravotnú a dlhodobú starostlivosť.

"Je mimoriadne dôležité otvárať témy ako aktívne starnutie, vtiahnutie seniorov do oblastí, ako je vzdelávanie a rozvoj zručností – táto teraz neatraktívne znejúca politika sa raz bude týkať nás všetkých," upozornila poslankyňa. Predsedníčka výboru EMPL navrhla v sociálnej oblasti niekoľko pilotných projektov na pomoc sociálne vylúčeným komunitám a zavádzanie nových technológií do sociálnych služieb pre seniorov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články