Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Primátor Košíc Polaček chce prijímať občanov v Historickej radnici: Prvého privítal exprezidenta Rudolfa Schustera

Primátor Košíc Polaček privítal v radnici exprezidenta Schustera ako občana
Primátor Košíc Polaček privítal v radnici exprezidenta Schustera ako občana
Zdroj: Miroslav Vacula
06.09.2019 08:30

KOŠICE - Priestory na prvom poschodí budovy Historickej radnice, ktorá doteraz slúžila na slávnostné prijatia významných hostí vedením mesta, sú prístupné verejnosti.


Každý štvrtok bude primátor mesta Jaroslav Polaček a jeho námestníci Marcel Gibóda a Lucia Gurbáľová  prijímať podnety občanov a diskutovať s nimi v priestoroch administratívnej časti Historickej radnice. Kancelária primátora v týchto priestoroch bude otvorená každý štvrtok od 14.00 do 17.00 hod.

Primátor Košíc Polaček privítal
Zdroj: Miroslav Vacula

Ako prvého, prijal primátor bývalého prezidenta Rudolfa Schustera. Práve on prišiel s myšlienkou zrekonštruovať budovu Historickej radnice pre potreby košického magistrátu. Po viac ako dvadsiatich rokoch sa podarilo tento zámer naplniť. Miestnosť, v ktorej sa dnes nachádza kancelária primátora mesta, bola v minulosti sídlom mešťanostu, prešla menšími úpravami tak, aby bola dôstojným miestom na stretnutia s občanmi.

„Vraciame sa k tradícii fungovania radničného domu na Hlavnej, pretože si myslím, že Košičania si zaslúžia poznať a vidieť históriu svojho mesta. Snažili sme sa vytvoriť priestor, kde s plnou úctou a vážnosťou prijmem každého Košičana a veľmi rád rozpoviem aj príbehy obrazov, historického nábytku, malieb na stenách a umeleckých diel, ktoré sa tu nachádzajú. Každý, kto sem na prijatie príde, si bude môcť pozrieť aj ostatné miestnosti tejto časti budovy – Biely salónik, Malachitovú miestnosť aj Veľkú zasadaciu miestnosť,“ dopĺňa primátor J. Polaček.

Primátor Košíc Polaček privítal
Zdroj: Miroslav Vacula

Umelecké diela, ktoré sa v jednotlivých miestnostiach na prvom poschodí Historickej radnice v súčasnosti nachádzajú, starostlivo vyberali pracovníci Archívu mesta Košice. Na stenách visia umelecké skvosty košických výtvarníkov Štefana Roskoványiho, Júliusa Jakobyho a Jozefa Fabínyho či sochy Vojtecha Lofflera.

Pre prijatie v radnici je potrebné vopred sa nahlásiť na sekretariáte primátora, pričom vždy je potrebné uviesť, koho konkrétne z vedenia mesta chcete navštíviť. Všetci záujemcovia budú zaradení do zoznamu podľa poradia.

Terajšia radničná budova ako Barokovo-klasicistická stavba mestského palácového typu bola postavená podľa projektu Jána Langera v rokoch 1779 - 1780, keď bol richtárom mesta Jozef Klestinszky. V roku 1927 v zadnom trakte postavili kino Capitol (Slovan) a mestský úrad sa presťahoval do notárskej školy na Hviezdoslavovu ulicu (terajší Úrad Mestskej časti Košice – Staré mesto). V rokoch 1928 - 1995 budova slúžila pre potreby knižnice pomenovanej podľa bývalého košického richtára a básnika Jána Bocatia. V roku 1996 sa knižnica presťahovala do nových priestorov na Hviezdoslavovej ulici. V tom istom roku sa začala aj rekonštrukcia budovy, po ktorej bola sídlom kancelárie primátora mesta Košice.


Galéria

Primátor Košíc Polaček privítal Primátor Košíc Polaček privítal Primátor Košíc Polaček privítal Primátor Košíc Polaček privítal

Nástroje k článku


Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články