°C

Sobota, 29. február 2020. Meniny má Radomír, zajtra Albín.

Vallo reaguje na kauzu okolo zmluvy s advokátom Palom: Nie je v tom známosť, bráni sa primátor

Na Obchodnej ulici v centre Bratislavy vo štvrtok oficiálne otvorili novú stanicu mestskej polície.
Na Obchodnej ulici v centre Bratislavy vo štvrtok oficiálne otvorili novú stanicu mestskej polície.
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
03.09.2019 11:30

BRATISLAVA – Primátor Bratislavy Matúš Vallo podpísal koncom februára zmluvu za 90.000 eur s advokátskou kanceláriou TaylorWessing e/n/w/c advokáti, v menej ktorej koná advokát Radovan Pala. Ten je jeden zo spoločníkov firmy a figurujú tam aj Andrej Leontiev či Ján Lazur. Predmetom zmluvy sú právne služby v mestských firmách Dopravný podnik Bratislava (DPB) a Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Bratislavské noviny upozornili, že mesto cielene oslovilo túto kanceláriu, a poukázali i na fakt, že Pala stál pri vzniku strany Progresívne Slovensko a s Vallom sa poznajú roky.


Primátor sa voči medializovaným informáciám bráni a tvrdí, že sa nikdy netajil tým, že sa s Palom osobne pozná. "Nikdy sme netajili ani to, že sme jeho kanceláriu oslovili na poradenstvo pri výkone akcionárskych práv mesta v spoločnostiach s majetkovou účasťou mesta, ako sú BVS a DPB. Dôvodom kontrahovania advokátskej kancelárie Taylor Wessing vôbec nebola moja známosť s Radom Palom. Bola to jeho integrita, integrita jeho kolegu, a rovnako skutočnosť, že advokátska kancelária Taylor Wessing na Slovensku je dlhodobo hodnotená nezávislými ratingovými spoločnosťami ako jedna z najlepších," argumentuje primátor na sociálnej sieti. Leontiev a Pala sú podľa Valla v týchto oblastiach uvádzaní medzi poprednými špecialistami na trhu právnych služieb.

Primátor tvrdí, že po nástupe na magistrát zistili, že hlavné mesto pri vtedajšom nastavení vzťahov s mestskými podnikmi nemá možnosť efektívne vykonávať akcionárske práva, najmä práva na zistenie stavu v podnikoch a ich efektívne strategické riadenie. "Bolo nútené urgentne riešiť neudržateľnú situáciu, ktorá súvisela s nehospodárnym nakladaním s majetkom mestských podnikov v dôsledku chýbajúcej kontroly zo strany mesta a vplyvov rôznych záujmových skupín," vysvetlil. Ako tvrdí, na presadenie zmien v riadení mestských podnikov bolo potrebné, aby návrhy mali požadovanú odbornú autoritu. "To sa práve angažovaním odborníkov z Taylor Wessing podarilo dosiahnuť," skonštatoval Vallo.

Deklaruje, že oslovením advokátskej kancelárie Taylor Wessing na zastupovanie neporušilo mesto žiadny zákon ani iné pravidlá obstarávania. Kontrahovaná bola podľa ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, keďže jej predmetom je civilná zákazka s nízkou hodnotou. "Na bežné právne služby mesta sme už v júli tohto roka odoslali výzvu na predkladanie ponúk 17 advokátskym kanceláriám. Momentálne vyhodnocujeme ich ponuky. Tento postup je vysoko nad rámec povinností, ktoré nám ukladá zákon o verejnom obstarávaní," tvrdí. 

Kontrakt mesta s kanceláriou Taylor Wessing platí na jeden rok alebo do vyčerpania zazmluvnenej sumy a podľa Valla nebude predĺžený. Nevylučuje však, že v budúcich sporoch mesta sa bude magistrát obracať aj na iné advokátske kancelárie, vrátane Taylor Wessing. Mesto oslovilo a podpísalo v marci zmluvu za 90.000 eur aj s advokátskou kanceláriou White&Case, kde ako spoločník figuruje Marek Staroň. White&Case zastupuje magistrát v bratislavských mestských podnikoch Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a Metro Bratislava.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články