Kiskovci majú za sebou podstatný krok: Oficiálny vznik strany na spadnutie, podpisov majú dostatok | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Kiskovci majú za sebou podstatný krok: Oficiálny vznik strany na spadnutie, podpisov majú dostatok

Strana Za ľudí má už dosť podpisov
Strana Za ľudí má už dosť podpisov
Zdroj: TASR/Dušan Hein
31.07.2019 17:00

BRATISLAVA - Strana bývalého prezidenta Andreja Kisku si podľa najnovších informácií prešla povinnou jazdou každého novovznikajúceho subjektu. Počas uplynulého júla mali na starosti hlavne zber podpisov potrebných pre vznik politickej strany. Kým v polovici júna len oznámili názov budúceho zoskupenia, teraz je už jasné, že oficiálne základy hnutia sú potvrdené dostatočným počtom podpisov od občanov.


O informácii ohľadom potrebného zisku podpisu prišiel portál Sme.sk. Zákonný limit o agende politických strán pritom upravuje minimálny počet podpisov na 10-tisíc, pričom pravosť týchto podpisov musí byť osvedčená.

Kiskovci majú za sebou
Zdroj: TASR/Dušan Hein

Podľa informácií spomínaného portálu by mala strana Za ľudí počet podpisov oznámiť začiatkom augusta, pričom spomínanú minimálnu hranicu na podpisy vraj prevyšujú o niekoľko tisíc. Na stole je teraz otázka ustanovujúceho snemu, ktorým si bežne prejdú všetky štandardné politické hnutia. Ten by sa mal uskutočniť koncom septembra.


Kiska vstúpil do boja o moc: Mladí, starí aj pomoc Radičovej! Stranu predstavil v srdci Slovenska


Kiska začal ešte v apríli

O tom, že Kiska založí politický subjekt sa už šepkalo dlhšie. Tieto zákulisné diskusie sa potvrdili v apríli tohto roka, kedy Kiska na sociálnej sieti ešte počas prezidentského mandátu zverejnil video o svojich budúcich politických plánoch. „Slovensko chce zmenu. Tieto voľby sme vyhrali. Teraz musíme vyhrať parlamentné voľby. Preto založím politickú stranu," povedal Kiska vo videu s odkazom na výsledky prezidentských volieb.

Kiskovci majú za sebou
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

V júni sa Kiska bezprostredne po odovzdaní prezidentského úradu pustil naplno do propagácie hnutia. Predstavil názov a aj niektorých členov. Politickú stranu nazval Za ľudí a predstavil aj niektorých členov. Medzi nimi sú starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký, bývalý hovorca a organizátor protestov pod záštitou iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská a medzi poslednými, ktorí sa k hnutiu pridali je aj odídenkyňa z Matovičovho hnutia OĽaNO Veronika Remišová.

Kiskovci majú za sebou
Zdroj: TASR/Dušan Hein


Galéria

Strana Za ľudí má

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články