°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Fico viní z možného kupovania poslancov vládu Ivety Radičovej: My sme to veľmi jasne kritizovali

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková
26.07.2019 13:55

BRATISLAVA – Predseda vládneho Smeru-SD Robert Fico tvrdí, že ak niekto kupoval poslancov pri voľbe generálneho prokurátora v rokoch 2010 - 2012, tak to bola vládna koalícia Ivety Radičovej. Povedal to na tlačovej konferencii.


"My sme boli tí, ktorí sme hovorili o Radičovej kóde. Potom ako si fotili lístky, ako sa ťahali pod pazuchami na voľbu generálneho prokurátora, my sme to veľmi jasne kritizovali do poslednej chvíle," uviedol Fico. Vo veci boli zatiaľ predvolaní viacerí poslanci Národnej rady SR, medzi nimi aj nezaradený Martin Poliačik a Natália Blahová. Fico tvrdí, že on zatiaľ predvolaný nebol.

Na otázku, prečo podporoval vtedy ako kandidáta na generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, odpovedal, že sa novinári pýtajú úplné nezmysly. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry začal znova vyšetrovať údajné kupovanie poslancov pri voľbe generálneho prokurátora počas vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010 - 2012. Informácie o korupcii má z vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka.

Podmienky počas horúčav by sa mali zlepšiť

Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica nastal čas zamyslieť sa, či nie je potrebné viac zlepšiť podmienky pre ľudí, ktorí pracujú v náročných podmienkach, prijatím ďalších opatrení. Týka sa to napríklad zamestnancov, ktorí musia pracovať počas letných horúčav, ktoré zasiahli v týchto dňoch Slovensko.

Robert Fico
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

"Padajú teplotné rekordy vo viacerých krajinách, teploty majú extrémny charakter a treba sa zamyslieť, či nie je čas, aby sme zlepšili podmienky pre ľudí, ktorí pracujú v takýchto náročných podmienkach. Ide nám o to, aby zamestnanci, ktorí pracujú v horúčave, aby mali stanovené také podmienky, že je ľudsky možné pracovať 8 až 10 hodín v takýchto teplotách. Preto chcem vyjadriť solidaritu každému jednému, ktorý dnes pracuje v extrémnych podmienkach," skonštatoval v piatok na tlačovej konferencii Fico.

Upozornil na novelizáciu vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci, ktorá začne platiť od 1. augusta tohto roka. "Začali sme o nej hovoriť pred niekoľkými týždňami a výsledkom je novelizácia, ktorá stanovuje presnejšie podmienky ochrany zamestnanca v prípade, že pracuje v extrémnej horúčave alebo extrémnom chlade," priblížil Fico.

Robert Fico
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Verím, že táto vyhláška prinesie svoj efekt

Podľa predsedu Smeru-SD bolo potrebné upraviť niektoré jej ustanovenia, napríklad vylúčiť výklad, ktorý by umožňoval nedodržiavať zamestnávateľom túto vyhlášku. "Verím, že aplikačná prax ukáže, že táto vyhláška prinesie svoj efekt. Budeme naďalej monitorovať situáciu a v spolupráci so zamestnávateľmi, odbormi, budeme navrhovať ďalšie riešenia," avizoval Fico.

Vyhláška rezortu zdravotníctva stanovuje niekoľko opatrení, ako uľahčiť ľuďom pobyt na pracovisku. Medzi opatrenia zamerané na zníženie nepriaznivého vplyvu záťaže teplom patrí zmena trvania času práce, posun začiatku pracovnej doby, poskytovanie prestávok, predĺženie prestávok na odpočinok a jedenie, pobyt v klimatizovaných priestoroch, striedanie zamestnancov, tienenie, ale aj vhodný pracovný odev.


Galéria

Robert Fico Robert Fico Robert Fico

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články