°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Poslanci ukončili deň diskusiou o možnosti voliť zo zahraničia

NR SR
NR SR
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková
27.06.2019 20:00

BRATISLAVA - Diskusiou k návrhu umožniť Slovákom žijúcim v zahraničí voliť aj na zastupiteľských a konzulárnych úradoch ukončili poslanci ôsmy rokovací deň 46. schôdze Národnej rady SR. Novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva predložili do parlamentu poslanci zo strany SaS. Rokovanie vo štvrtok ukončili poslanci o niekoľko minút skôr pre neprítomnosť viacerých predkladateľov návrhov. V piatok (28. 6.) čaká snemovňu posledný rokovací deň pred letnými prázdninami.


K téme umožnenia voľby zo zahraničia získali predkladatelia podľa poslanca Martina Klusa (SaS) podporné stanovisko od ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) či premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Premiér vo štvrtok povedal, že rezort vnútra už chystá novelu zákona.

"Novela má byť komplexná, aby sme pripravili všetky typy volieb. Pri prezidentských voľbách, keďže ide o dvojkolové voľby, musíme zvážiť podobu. V parlamentných voľbách sa voliť zo zahraničia dá. My by sme to chceli rozšíriť na všetky, kde to ešte nie je možné. Zatiaľ je to formou poštovej zásielky," doplnil Pellegrini. Plénum v závere dňa tiež rokovalo o návrhu na prijatie uznesenia, ktoré má upozorniť na zhoršujúci sa stav v oblasti dodržiavania náboženskej slobody.

Poslancov ešte v piatok čaká prerokovanie niekoľkých bodov schváleného programu, medzi nimi aj neverejné rokovanie o správe o plnení úloh Vojenského spravodajstva či správe o činnosti Slovenskej informačnej služby. V piatok sa zároveň ukončí posledná riadna schôdza pred letnými prázdninami. Body, ktoré prípadne nestihne snemovňa do konca aktuálnej schôdze prerokovať, presunú na nasledujúcu, septembrovú schôdzu.

 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články