Ministerstvo obrany vyhlásilo pochybný tender, tvrdí Naď: Na kvalitnú súťaž nedalo čas | Topky.sk

°C

Streda, 22. január 2020. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Ministerstvo obrany vyhlásilo pochybný tender, tvrdí Naď: Na kvalitnú súťaž nedalo čas

Jaroslav Naď
Jaroslav Naď
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
14.06.2019 12:40

BRATISLAVA - Ministerstvo obrany SR vyhlásilo pochybný tender na obstaranie transportérov 4x4, firmám navyše nedalo dostatok času. Uviedol to na dnešnom tlačovom brífingu tieňový minister obrany z opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Jaroslav Naď. Podľa neho je projekt transportérov 4x4 vopred dohodnutý, navyše vozidlá budú dodané v základnom prevedení.


Naď dodal, že transportéry bude preto treba za stovky miliónov dodatočne vybaviť delostreleckými systémami či inými technológiami. Rezort obrany vyhlásil súťaž začiatkom júna, pričom spoločnosti môžu predkladať svoje ponuky do 2. júla. S víťazom bude následne uzatvorený kontrakt na najbližších desať rokov.

"Obstarávanie na Ministerstve obrany SR je jeden obrovský chaos. Namiesto toho, aby sa transportéry 4x4 nakúpili podľa požiadaviek Ozbrojených síl SR, sa ide obstarať viac ako 400 takmer "holých vozidiel". Následne budeme musieť nakupovať za ďalšie milióny eur dodatočné vybavenie a technológie," povedal Naď.

Podľa bezpečnostného analytika je súťaž dopredu dohodnutá. "Prvý dôvod je podľa mňa ten, že je potrebné silou-mocou uzatvoriť biznis pred parlamentnými voľbami. Druhým je, že bude navonok vyzerať rezort dobre, pretože cena je o polovicu nižšia. Tretím a závažným je ten, že firmy majú menej ako mesiac na to, aby predložili ponuky. To sa nedá stihnúť, preto ma nikto nepresvedčí o tom, že konkrétna firma nepracovala na podkladoch už dávno predtým, ako bola vôbec vypísaná súťaž," dodal Naď.

Hnutie OĽaNO v tejto súvislosti vyzvalo aj Úrad verejného obstarávania a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby projekt zastavili. "Predseda vlády SR musí konať. Pôsobenie SNS v rezorte obrany je jedným obrovským netransparentným chaosom," doplnil Naď. Ministerstvo obrany SR obstará obrnené transportéry 4x4 v základnom prevedení. Potvrdila to ešte 10. júna hovorkyňa rezortu Danka Capáková s tým, že ide o základnú platformu.

Rezort obrany pritom dostal súhlas od vlády SR na vyčlenenie väčšej sumy. Kým pri súťaži na transportéry, ktorú ministerstvo vypísalo začiatkom júna, sa počíta s obnosom 321 miliónov eur bez DPH, pôvodne išlo o čiastku presahujúcu 780 miliónov eur. V oboch prípadoch však ministerstvo plánuje obstarať rovnaký počet transportérov.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články