°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

VšZP upokojuje situáciu: Nemá záujem o stupňovanie napätia, s ANS chce rokovať

Andrea Kalavská
Andrea Kalavská
Zdroj: TASR/Martin Baumann
22.05.2019 19:15

BRATISLAVA – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) tvrdí, že nemá záujem o stupňovanie napätia medzi ňou a Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS). Všetkých členov asociácie pozýva na konštruktívne rokovania o dofinancovaní nemocníc. Štátna zdravotná poisťovňa tak reagovala na tvrdenia asociácie, podľa ktorej VšZP pri rokovaní ANS zavádzala.


VšZP verí, že nemocnice združené v ANS správne pochopia jej zámer rokovať s každou členskou nemocnicou ANS o dofinancovaní. "Každý dobrý hospodár vždy pred novou investíciou potrebuje vedieť, či jeho peniaze plnia účel, na ktorý boli poskytnuté," uviedla generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková.

Práve to je podľa jej slov cieľom rokovaní s každou nemocnicou samostatne."Potrebujeme zistiť, kde a koľko peňazí chýba, aby sme si účty korektne vyrovnali," vysvetlila s dôvetkom, že štátna zdravotná poisťovňa má záujem na adresnom dofinancovaní, ale nie na paušálnom vyrovnaní.

Hlinková zdôraznila, že platby nemocniciam združeným v ANS zvýšila o viac ako 30 miliónov eur. "Naše aktuálne analýzy totiž hovoria, že niektoré nemocnice by z navýšených zdrojov mali dokázať pokryť aj všetky legislatívne požiadavky nemocníc – mzdy, sociálny balíček, ako aj rekreačné poukazy. Treba si ich preto porovnať a veci si čo najskôr vyjasniť," tvrdí.

VšZP preto požiadala jednotlivé nemocnice o vyplnenie dotazníkov, v ktorých požadovala informáciu o skutočných nákladoch na sociálny balíček. Podľa štátnej zdravotnej poisťovne ale 20 nemocníc túto informáciu VšZP neposkytlo. ANS v stredu informovala médiá o tom, že VšZP ich na rokovaní zavádzala.

"Nemôžeme prehliadnuť, že takýmto nezodpovedným správaním sa predstavitelia najväčšej a štátnej poisťovne zahrávajú so sociálnymi istotami našich zamestnancov a ich zákonnými nárokmi," povedal riaditeľ Kancelárie ANS Miroslav Valaštík. Ďalšie rokovanie VšZP a ANS k téme sociálnych balíčkov sa má uskutočniť po prvom októbri.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články