Slovenský premiér Pellegrini navštívi USA: V Bielom dome ho prijme Trump | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Slovenský premiér Pellegrini navštívi USA: V Bielom dome ho prijme Trump

Aj bývalý premiér Robert Fico navštívil Biely dom.
Aj bývalý premiér Robert Fico navštívil Biely dom.
Zdroj: TASR
24.04.2019 09:40

BRATISLAVA/WASHINGTON - Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini absolvuje v priebehu budúceho týždňa návštevu USA, počas ktorej ho v piatok 3. mája prijme v Bielom dome americký prezident Donald Trump. Uviedla to premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.


"Partneri posúdia celé spektrum otázok s dôrazom na ekonomickú a obrannú spoluprácu. Spojené štáty sú pre slovenských exportérov desiatym najdôležitejším trhom. Americké spoločnosti patria medzi najvýznamnejších investorov na Slovensku a zamestnávajú 23.000 pracovníkov. Slovenské inovačné a technologické firmy začínajú úspešne expandovať v USA," konštatovala Macíková.

Slovenský premiér Pellegrini navštívi
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

V rámci obrannej spolupráce sa počas rokovania americký prezident a slovenský premiér dotknú i modernizácie Ozbrojených síl SR. Venovať by sa mali aj zvyšovaniu obranných výdavkov v súlade so záväzkami vyplývajúcimi z členstva Slovenska v Severoatlantickej aliancii (NATO).

V novembri 2013 prijal vtedajší americký prezident Barack Obama slovenského premiéra Roberta Fica, päť rokov predtým prijal prezident George W. Bush slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. V marci 2006 navštívil Biely dom premiér Mikuláš Dzurinda, v marci 2005 predseda NR SR Pavol Hrušovský a v apríli 2003 prezident Rudolf Schuster. 

Fico bol u Obamu neplánovane a tajne

Expremiér Robert Fico strávil v roku 2013 s Obamom desať minút medzi štyrmi očami. O stretnutí s prezidentom USA informovali, až keď sa skončilo. Možnosť z médií dostali len RTVS a TASR. Barack Obama hovoril o chemických zbraniach zo Sýrie, o Afganistane aj Ukrajine. Čas u amerického prezidenta sa ráta na pevne určené minúty, na dohodnutí stretnutí sa pracuje dlhé mesiace. Informácie o stretnutí neboli vopred zverejnené. Expremiérov hovorca Erik Tomáš uviedol, že na žiadosť americkej strany. V programe vicepremiéra USA Joa Bidena na stránke Bieleho domu zápis o stretnutí nájdete, v Obamovom nie.

Hovoriť budú aj o clách

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) verí, že na budúcotýždňovom stretnutí (3. 5.) s americkým prezidentom Donaldom Trumpom otvoria aj tému ciel. "Slovensko je piaty najväčší vývozca áut do USA. Pevne verím, že otvoríme aj túto otázku. Som zástanca toho, aby sme nie zavádzali clá, ale aby sme možno znížili clá na nulu na industriálne výrobky nielen smerom z USA do EÚ, ale aj opačne, čo by mohlo zvýšiť obchodnú výmenu a vytvárať ďalšie pracovné miesta," uviedol Pellegrini.

Do Bieleho domu ide podľa vlastných slov na pozvanie amerického prezidenta Trumpa. Návšteva sa uskutoční aj pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a 15. výročia vstupu Slovenska do NATO. Na stretnutí budú hovoriť aj o plnení záväzkov a vyzbrojovaní slovenskej armády. V súvislosti so záväzkami v NATO Slovensko na júlovom samite v Bruseli deklarovalo, že do roku 2020 vyčlení 1,6 a do roku 2024 dve percentá HDP na obranu. Trump vtedy vyčítal viacerým členom Aliancie, že nedostatočne plnia svoje záväzky a vyjadril prianie, aby výdavky na obranu boli vyššie.

Pellegrini a Trump majú hovoriť aj o tom, ako budú pokračovať rokovania o Dohode o obrannej spolupráci s USA. "Ale počas rokovania tému neuzavrieme," zdôraznil premiér. Ministerstvo obrany (MO) SR rozhodlo v marci, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaní o Dohode o obrannej spolupráci s USA, čo prekvapilo rezort diplomacie. Kritizovali ho aj prezident SR Andrej Kiska a niektorí opoziční aj koaliční poslanci. Predseda SNS Andrej Danko následne vyhlásil, že nikto neodmietol financie z USA na opravu slovenských letísk, lebo žiadne ponúknuté neboli. Rezort vysvetlil, že najprv je potrebné dokončiť rokovania o predmetnej dohode.

MZVaEZ SR to považuje za významný míľnik

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR považuje nadchádzajúcu návštevu predsedu vlády SR Petra Pellegriniho v Bielom dome za významný míľnik v slovensko-amerických vzťahoch. Uvietol to v stredu riaditeľ Tlačového odboru MZVaEZ Juraj Tomaga.

"Návštevu predsedu vlády v Bielom dome považujeme za významný míľnik v bilaterálnych vzťahoch. Vnímame to ako signál, ktorý potvrdzuje naše nadštandardné vzťahy. Očakávame otvorený a pragmatický dialóg, ktorý upevní doterajšiu spoluprácu, potvrdí naše strategické partnerstvo a nastaví parametre našej budúcej spolupráce s USA," uviedol Tomaga.

Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini absolvuje v priebehu budúceho týždňa návštevu USA, počas ktorej ho v piatok 3. mája prijme v Bielom dome americký prezident Donald Trump. Uviedla to premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.

"Partneri posúdia celé spektrum otázok s dôrazom na ekonomickú a obrannú spoluprácu. Spojené štáty sú pre slovenských exportérov desiatym najdôležitejším trhom. Americké spoločnosti patria medzi najvýznamnejších investorov na Slovensku a zamestnávajú 23.000 pracovníkov. Slovenské inovačné a technologické firmy začínajú úspešne expandovať v USA," konštatovala Macíková.


Galéria

Aj bývalý premiér Robert Premiér SR Peter Pellegrini.

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články