Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Kiska je pripravený byť premiérom: Nový prieskum načrtol jeho politickú budúcnosť

Andrej Kiska
Andrej Kiska
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
07.04.2019 20:15

BRATISLAVA - Prezident Andrej Kiska je po vstupe do straníckej politiky pripravený urobiť všetko pre to, aby vrátil krajinu ľuďom. Uviedol to dnes v diskusnej relácii Na telo v TV Markíza.


ROZHOVOR s prezidentom Andrejom Kiskom: Musíme prevziať moc od Smeru, som pripravený na boj

"Presne viem, do čoho idem, presne viem, s kým do toho idem a teším sa na to," povedal na margo avizovaného zámeru založiť politickú stranu. Podľa Kisku sa momentálne na Slovensku vytvára koalícia strán, ktorá pre krajinu neveští nič dobré. "Smer s fašistami a s Harabinom," spresnila hlava štátu s tým, že na druhej strane by mal existovať jednotný spoločný front strán, ktorého úlohou je prevziať moc.

Tam podľa neho patria strany ako SaS, OľaNO, KDH, Progresívne Slovensko a tiež jeho chystaná strana. "Neexistuje iná cesta, ako spojiť sa," povedal s tým, že jeho strana má byť k dispozícii pre ľudí, ktorí "veria prezidentovi". Na otázku, či by bol ochotný zastávať post predsedu vlády odpovedal Kiska, že určite áno. "Nešiel by som za predsedu strany, keby to tak nebolo."

Pokiaľ ide o politickú orientáciu jeho pripravovaného subjektu, Kiska sa označil za centristu. "Som niekde v strede," povedal s tým, že vidí potrebu napríklad zlepšovať podnikateľské prostredie, na druhej strane aj nutnosť pomáhať slabším. Čo sa týka potencionálnych spolupracovníkov v novej strane, prezident skonštatoval, že oslovuje starších skúsených ľudí ale aj mladých. Viac však podľa vlastných slov zverejní až 17. júna.

Kiska je pripravený byť
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Na otázku o spolupráci s expremiérkou Ivetou Radičovou uviedol, že sa s ňou rád stretáva a diskutuje. Pri mene bývalého prezidentského kandidáta Róberta Mistríka uviedol, že ten si momentálne potrebuje oddýchnuť z kampane. V súvislosti s bývalým arcibiskupom Róbertom Bezákom zase skonštatoval, že si nemyslí, že by aktívne vstúpil do politiky.

Pokiaľ ide o medializované kauzy spájajúce sa s jeho menom, problematiku daňových nedoplatkov spoločnosti KTAG označil za vykonštruovaný proces a pomstu zo strany predsedu Smeru Roberta Fica. O Ficovi zároveň usúdil, "že čo sa týka dôveryhodnosti, už klesol aj pod Kotlebu" a nikto ho neberie vážne. Súdny spor o vlastníctvo pozemkov zase označil ako ukážku toho, ako dokáže zlyhávať štát. Zároveň opakovane zdôraznil, že odmieta potencionálnu koalíciu zo stranou Smer-SD.

Kiska oznámil založenie politickej strany: Tajný odkaz Ficovi

Markíza tiež v rámci relácie zverejnila výsledky prieskumu agentúry FOCUS, podľa ktorého 19,4% respondentov podporuje jeho zámer založiť nový politický subjekt. Ďalších 18% by preferovalo spojenie s existujúcimi stranami. Podľa prieskumu by však 49,2% opýtaných podporovalo jeho odchod z politiky. Zvyšných 13,4% sa nevedelo vyjadriť.

Kiskov cieľ v straníckej politike je mať pod kontrolou orgány činné v trestnom konaní, myslí si Ondruš

Cieľom vstupu aktuálneho prezidenta Andreja Kisku do straníckej politiky ja zámer ovládnuť orgány činné v trestnom konaní, ktoré budú prešetrovať jeho kauzy. V diskusnej relácií V politike televízie TA3 to povedal štátny tajomník rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny za Smer-SD Branislav Ondruš. "Ja sa domnievam, že sa s pani Čaputovou dohodol, že mu pomôže k pozícii ministra vnútra, aby nie iná stana, aby nie iný človek, ale aby on osobne mal pod kontrolou orgány činné v trestnom konaní," vyhlásil Ondruš s tým, že inak sa jeho osobná ambícia vstúpiť do politiky nedá vysvetliť.

Branislav Ondruš
Zdroj: SITA/Marko Erd

Podľa poslankyne Natálie Blahovej (SaS) ak Kiska dokáže zmobilizovať voličov, ktorí ostávali predtým pri voľbách doma, môže byť založenie jeho vlastnej strany pozitívom. Inak sa však podľa nej momentálne smerom k prezidentom avizovanej strane nedá vyjadriť. "Táto strana ešte neexistuje, nevieme jej hodnotové ukotvenie, nepoznáme ľudí, ktorých bude ukazovať ako hlavné tváre," skonštatovala.

To že strana prezidenta "je zahalená rúškom tajomstva" skonštatoval aj poslanec Radovan Baláž (SNS). "Postupne sú nám dávkované nejaké informácie," povedal s tým, že je v plnom očakávaní, kto všetko bude novú stranu formovať. "V ktorom politickom priestore sa ukotví, ktorých voličov bude chcieť oslovovať," dodal.

Poslanec Eduard Heger (OĽaNO) v tejto súvislosti skonštatoval, že jeho hnutie sa prezidentovej strany nebojí. "Ak Andrej Kiska prináša ľudí, čestných ľudí, ktorým ide o očistu politiky," zdôraznil s tým, že korektné bude, keď Kiska prinesie do politiky nové tváre namiesto toho, aby ich prevzal z iných subjektov. "Ak budú prichádzať do politiky čestní ľudia, ktorým pôjde o očistu, tak to samozrejme vítame," povedal Heger.

Eduard Heger
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Témou diskusie bolo aj zvolenie novej prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Blahová zdôraznila, že si myslí, že Čaputová zvládne úlohu nadstraníckej prezidentky a bude dôstojne reprezentovať Slovensko v zahraničí. SR zároveň podľa Blahovej zvolením Čaputovej vyslala signál, že je pokrokovou krajinou. Baláž skonštatoval, že dúfa, že sa Čaputovej podarí naplniť sľuby o tom, že sa bude ako prezidentka snažiť spájať rôzne názorové prúdy.

Rovnako aj Heger vyslovil želanie, aby bola Čaputová nadstraníckou prezidentkou všetkých občanov. Ondruš podľa vlastných slov vidí za zvolením Čaputovej kontinuitu pôsobenia Kisku. Zároveň však dodal, že jej vzťahy s vládnou koalíciou nemusia byť také zlé, ako to nastavil Kiska.


Galéria

Andrej Kiska Branislav Ondruš Eduard Heger

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články