°C

Štvrtok, 20. február 2020. Meniny má Lívia, zajtra Eleonóra.

Výsluhové dôchodky sa budú zvyšovať: Saková prisľúbila 60 centov za každý odslúžený rok

Slovenská armáda.
Slovenská armáda.
Zdroj: SITA/Martin Havran
06.03.2019 18:00

BRATISLAVA - Výsluhové dôchodky vojakov a policajtov by sa mali zdvihnúť asi o 60 centov za každý odslúžený rok. Povedala to ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vlády, ktorá odsúhlasila nový model valorizácie dávok.


"To znamená pre všetkých výsluhových dôchodcov podľa počtu odslúžených rokov, že keď si prenásobia počet rokov krát 60 centov, vyjde im suma, o ktorú sa im valorizuje dôchodok," ozrejmila. Ministerstvo priblížilo, že napríklad v prípade 15-ročného pracovného pomeru vychádza zvýšenie na deväť eur.

Týmto vzorcom podľa jej slov rezort valorizuje dôchodky na roky 2019, 2020, 2021. "Dohodli sme sa s ministerstvom financií, že valorizácia sa odvíja od priemerného mesačného civilného dôchodku," ozrejmila. Nový model sa bude týkať policajtov, hasičov, Horskej záchrannej služby, vojakov, colníkov, príslušníkov Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) aj Slovenskej informačnej služby (SIS).

Vláda v stredu schválila novelu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, podľa ktorej sa výsluhový dôchodok bude zvyšovať pevnou stanovenou sumou. Novela zákona má v prípade súhlasného stanoviska parlamentu a prezidenta začať platiť od 31. mája 2019.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články