Danko vyhlásil opakované voľby do samosprávy niektorých obcí: Budú až v ďalšom roku | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Danko vyhlásil opakované voľby do samosprávy niektorých obcí: Budú až v ďalšom roku

Andrej Danko
Andrej Danko
Zdroj: TASR - Oliver Ondráš
04.12.2018 14:15

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) navrhol vyhlásiť opakované voľby do orgánov samosprávy v 45 obciach. Uskutočniť by sa mali 13. apríla 2019. Dnes o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.


Z údajov v zápisnici Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o výsledkoch volieb do orgánov samosprávy obcí vyplýva, že v piatich obciach sa z dôvodu nepodania žiadnej kandidátnej listiny nevykonali voľby poslancov obecných zastupiteľstiev a v 24 obciach bol z dôvodu nepodania kandidátnych listín zvolený nižší počet poslancov, ako bol určený obecným zastupiteľstvom. 

Dôvodom pre opakovanie komunálnych volieb v 11 obciach je skutočnosť, že v novembri sa nevykonali voľby starostu obce z dôvodu nepodania kandidátnych listín a v deviatich obciach získali kandidáti na starostu obce rovnaký počet hlasov. Zároveň v obci Lúčky sa po vykonaní novembrových komunálnych volieb uvoľnil mandát poslanca obecného zastupiteľstva, keďže poslanec bol zvolený aj za starostu obce. 

K uvoľneniu mandátu poslanca z dôvodu úmrtia poslanca obecného zastupiteľstva došlo aj v obci Slaská. Aj v týchto prípadoch, ak zanikol mandát poslanca obecného zastupiteľstva a na toto miesto nie je náhradník, vyhlási predseda NR SR voľby podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva.

Predseda parlamentu je povinný v lehote do 30 dní od uverejnenia výsledkov volieb štátnou komisiou vyhlásiť opakované voľby do orgánov samosprávy tých obcí, kde sa z akýchkoľvek dôvodov nevykonali voľby.

 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články