Utorok, 29. november 2022. Meniny má Vratko, zajtra Andrej, Ondrej, Andreas.

Štát reaguje na Duckého zmenky: Pripravuje nový zákon, SPP musí byť ochránený od špekulantov

Peter ŽigaGaléria fotiek (1)
Peter Žiga
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Ministerstvo hospodárstva SR (MH) pripravuje pre takzvané Duckého zmenky nový zákon.


 „Na vládu prinesiem návrh zákona, v ktorom v skrátenom legislatívnom konaní budeme chcieť zabezpečiť, aby bol Slovenský plynárenský priemysel ochránený od špekulantov. Pripravujeme zákon o ochrane záujmov v plynárenstve. Chceme zabezpečiť, aby takéto podniky nebolo možné exekvovať,“ povedal na pondelňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Peter Žiga. Najvyšší súd SR vo štvrtok minulý týždeň vo veci tzv. Duckého zmeniek rozhodol v súdnom spore so spoločnosťou Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v prospech cyperskej schránkovej spoločnosti STRODEN MANAGEMENT LIMITED, ktorú zastupuje advokát Robert Lenčéš.

Ako informovala spoločnosť SPP, Slovenská republika ako ich jediný akcionár, tak môže prísť o 30 miliónov eur. SPP považuje rozhodnutie. Najvyššieho súdu SR za nezákonné a nespravodlivé. Spoločnosť zároveň podnikne všetky kroky na zvrátenie nepriaznivého rozhodnutia a na ochranu svojich záujmov. Najvyšší súd SR podľa SPP priznal pochybný nárok schránkovej spoločnosti so sídlom na Cypre a navyše rozhodol v rozpore so svojimi predchádzajúcimi rozhodnutiami. Nerešpektoval ani výsledky trestného konania, ktoré sa viedlo v súvislosti s týmito zmenkami a konštatovalo ich nezákonné vystavenie.

Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR vo veci prišlo podľa plynárov v čase, keď právny zástupca spoločnosti SPP, krátko pred verejným vyhlásením rozsudku, zistil podozrenie z nezákonnej manipulácie so súdnym spisom a z tohto dôvodu aj vykonal príslušné právne kroky vrátane podania trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru SR. SPP považuje tzv. Duckého zmenky za podvodne vydané a ako také za neplatné. Súdy vo všetkých doteraz ukončených sporoch týkajúcich sa tzv. Duckého zmeniek právoplatne rozhodli v prospech spoločnosti. SPP tak doteraz nebol zaviazaný preplatiť hodnotu ani jednej zo zmeniek.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články