Kiskova nočná mora s financovaním kampane nekončí: Výbor urobil ďalší krok | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

Kiskova nočná mora s financovaním kampane nekončí: Výbor urobil ďalší krok

Andrej Kiska
Andrej Kiska
Zdroj: TASR - Martin Baumann
19.06.2018 15:59

BRATISLAVA - Časť spisu prezidenta Andreja Kisku o financovaní jeho predvolebnej kampane posiela Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií na ministerstvo financií. Či bude táto inštitúcia nejako konať, nie je jasné. Podľa opozície totiž rezort nemôže robiť nič, keďže vec je premlčaná. Kiska reagoval, že výbor konal nezákonne.


Takýto postup si výbor odhlasoval v utorok na utajenom rokovaní. Podľa predsedu výboru Vladimíra Slobodu (SaS) je požiadavka na preverenie financovania prezidentskej kampane Andreja Kisku zneužívaním parlamentného výboru.

Fico si nebude vybavovať účty s Kiskom cez výbor

„Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií neprináleží hodnotiť financovanie akejkoľvek predvolebnej kampane. Výbor sa zaoberá majetkovými priznaniami verejných funkcionárov. Je predsa jasné, kto Andrejovi Kiskovi financoval prezidentskú kampaň a v akej výške. Predvolebná kampaň patrí do kompetencie ministerstva financií,“ uviedol Sloboda.

Zdôraznil, že výbor sa bude zaoberať len záležitosťami, ktoré pre neho vyplývajú z ústavného zákona. „Určite nebudem akceptovať, aby sa výbor stal prostriedkom vybavovania si osobných účtov medzi poslancom Robertom Ficom a prezidentom Kiskom,“ dodal Vladimír Sloboda. Podľa prezidentovho hovorcu Romana Krpelana sa potvrdilo, že výbor konal nezákonne a na politickú objednávku strany Smer-SD. "Ministerstvo financií už v roku 2014 v zákonnej lehote volebnú kampaň Andreja Kisku kontrolovalo a nezistilo žiadne pochybenia," uviedol po rokovaní výboru.

Rezort financií nemôže nič robiť

Člen výboru Ondrej Dostál (SaS) zdôraznil, že časť spisu, ktorá smeruje na rezort financií, sa týka porušenia zákona vo vzťahu k vedeniu volebnej kampane. „Tam je 60-dňová lehota na uloženie sankcie, pričom toto je po štyroch rokoch. Je to teda absolútne formálne. Za toto uznesenie nehlasoval ani koaličný poslanec Peter Kresák (Most-Híd), lebo je to zbytočný krok. Ministerstvo s tým nemôže nič robiť. Výbor sa zaoberá vecami, ktoré nespadajú do jeho kompetencie. Je to politicky motivované konanie,“ povedal Dostál.

Tlačový odbor rezortu financií uviedol, že ministerstvo sa bude podnetom výboru zaoberať. „Kandidáti na prezidenta mali povinnosť predložiť ministerstvu financií evidenciu príjmov a výdavkov na propagáciu v prezidentskej kampani. Ministerstvo financií nemalo podľa zákona povinnosť tieto údaje preverovať, ani kontrolovať,“ odkázal tlačový odbor.

Podľa Blanára Kiska porušil zákon

Prezident SR Andrej Kiska porušil podľa podpredsedu Smeru Juraja Blanára zákon. Ako povedal dnes Blanár novinárom po rokovaní parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, je zrejmé, že Kiska prekročil limit, ktorý kandidáti mohli použiť na predvolebnú kampaň. Finančná správa má ešte na základe žiadosti výboru zistiť, či firma Kiskovi poskytla dar alebo išlo o jeho záväzok voči firme. Dar i záväzok mal byť však uvedený v Kiskovom majetkovom priznaní, čo Kiska neurobil.

Na základe zistenia Finančnej správy sa podľa Blanára rozhodne o výške pokuty. Ak išlo o záväzok, sankcia je vo výške troch mesačných platov verejného funkcionára. Ak išlo o dar, je to desať platov. „Finančná správa musí ešte urobiť kontrolu, na základe ktorej skonštatuje, či firma dala dar Kiskovovi alebo išlo o jeho zväzok, ktorý mal Kiska splatiť, ale mal to uviesť v majetkovom priznaní,“ vysvetlil Blanár. Otvorenou zostáva otázka, či Kiska prijal od spoločnosti KTAG finančný dar, alebo peniaze na jeho kampaň boli pôžičkou, ktorú má splatiť, pričom tieto náležitosti mali byť v jeho majetkovom priznaní. Na toto má dať odpoveď finančná správa, na ktorú si poslanci počkajú. Podpredseda výboru Róbert Puci však vyhlásil, že je zrejmé, že zo strany Kisku došlo k porušeniu zákona.

Spis je na ministerstve

Podľa podpredsedu výboru Róberta Puciho (Smer-SD) výbor spis odstúpil ministerstvu financií. „Ministerstvo financií dostane podnet so spisovým materiálom, kde sú informácie o porušení zákona. Bude na ministerstve financií, ako to vyhodnotí, či je celý skutok premlčaný,“ konštatoval Puci. Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií sa od septembra 2017 zaoberal informáciami, či prezident Andrej Kiska v predvolebnej kampani neporušil zákon. Podnet proti Kiskovi podala neparlamentná strana Nový parlament, ktorej predsedom je neúspešný prezidentský kandidát z posledných volieb Jozef Behýl.

Konanie voči Kiskovi sa týka prípadu financovania jeho prezidentskej kampane. Prezident mal výboru povedať, či existuje pohľadávka medzi ním a firmou KTAG, a ak áno, prečo ju neuviedol v majetkovom priznaní. Ak taká pohľadávka existovala počas jeho výkonu funkcie prezidenta SR a on ju nepriznal, porušil tým ústavný zákon o konflikte záujmov. Kiska obvinenia a podozrenia odmietol, poslancom vo svojom stanovisku napísal, že jeho oznámenie o majetkových pomeroch je úplné a obsahuje všetky náležitosti požadované a uložené citovaným ústavným zákonom. Vyjadrovala sa aj firma Kiska Travel Agency (KTAG). Výboru pred pár týždňami napísala, že nemá pohľadávky voči verejnému funkcionárovi Kiskovi. A keďže záväzok neexistuje, nemôže ani zaniknúť.

Reakcia kancelárie prezidenta

Kancelária prezidenta Andreja Kisku reagovala tým, že volebnú kampaň už jedenkrát rezort financií preveroval a ide iba o politickú objednávku strany Smer-SD. Informoval o tom hovorca prezidenta Roman Krpelan, ktorý tiež doplnil, že výbor podľa kancelárie konal nezákonným spôsobom. "Potvrdilo sa, že výbor konal nezákonne a na politickú objednávku strany Smer. Ministerstvo financií SR už v roku 2014 v zákonnej lehote volebnú kampaň Andreja Kisku kontrolovalo a nezistilo žiadne pochybenia," povedal Krpelan.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články