°C

Utorok, 18. február 2020. Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta.

Škandál financovania SDKÚ naberá na obrátkach: VIDEO Výpovede špičiek strany na polícii

Bývalí ministri Milan Kňažko a Roman Kováč vypovedali na polícii.
Bývalí ministri Milan Kňažko a Roman Kováč vypovedali na polícii.
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
31.01.2018 11:59

BRATISLAVA - Pred policajným vyšetrovateľom v stredu vypovedali ako svedkovia dvaja bývalí ministri Milan Kňažko a Roman Kováč. Ich výpoveď sa týkala darov pre SDKÚ.


Ako prvý vošiel do budovy policajného prezídia bývalý minister zahraničných vecí a kultúry Milan Kňažko. Pred policajným vyšetrovateľom strávil vyše hodinu. Polícia podľa neho chcela vedieť, aké finančné dary dal on sám SDKÚ.

"Je tam raz 36.000 a raz 10.000 korún, za tie dva roky, čo pripúšťam. Pripúšťam to, lebo my sme tam mali voľné členské a zvýšené najmä v počiatku, ja som bol jeden zo spoluzakladateľov," povedal Kňažko po výsluchu novinárom. Podľa neho tak fungovali v tej dobe možno všetky politické strany, že jej členovia prispievali na stranu.

"To nepovažujem za nejaké dary," doplnil. Polícia mu vraj vysvetlila, že prípadom sa začala opäť zaoberať, nakoľko "sa objavili ešte v minulosti nejaké osoby, ktoré s istotou tvrdili, že to strane nedarovali, ale s tým ja nemám nič spoločné." Kňažko podľa jeho slov svoju výpoveď pred vyšetrovateľom ukončil tým, že "sú akútnejšie prípady s vyššími finančnými obnosmi a tie sa nevyšetrujú, a to vytvára dojem, akoby niektoré kauzy polícia jednoducho vyšetrovať nechcela."

Vypovedať prišiel aj exminister Roman Kováč
Roman Kováč
Zdroj: Martin Bublavý

Po Milanovi Kňažkovi prišiel na výsluch aj bývalý minister zdravotníctva Roman Kováč. "Viem len to, čo mám napísané v predvolaní, že ide o nejaké dokumenty, ktoré mám predložiť z rokov 2000 až 2002 a potom to viem, čo je v novinách, že sa opäť otvorila kauza Gorila, takže zrejme k tomu ma predvolali," povedal. Tvrdil, že súpisku darcov SDKÚ vôbec nepoznal a ani sa o to nezaujímal. On sám v minulosti daroval strane okolo 10.000 slovenských korún, chápal to ako členský príspevok.

Ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) prekvapilo otvorenie kauzy financovania strany SDKÚ. Povedal to novinárom v Národnej rade SR. Dôvod nepozná, zdôrazňuje, že do vyšetrovania nezasahuje. Nerieši podľa vlastných slov ani to, či sa opäť otvorí kauza údajného paralelného financovania Smeru-SD a hlasu podobnému Ficovi. "Kto bude chcieť otvoriť, nech otvorí, čo len chce," povedal.

Dôvody opätovného otvorenia prípadu nepozná ani predseda Mosta-Híd Béla Bugár. "Neviem, aké sú tam dôvody, či získali nové informácie. Ja v tom procese nie som, ani neviem povedať, či to má nejaký význam," povedal novinárom. Nevie povedať, ako to bolo pri financovaní SDKÚ. "Pán Dzurinda vedel, čo môže a čo nie. Nemyslím si, že by to takýmto spôsobom umožnil," uviedol Bugár, ktorý nevie ani čo je pravda pri kauze hlasu podobnému Ficovi.

Pri kauzách a podozreniach majú podľa Bugára konať orgány činné v trestnom konaní. "Nech vyšetrujú. Ja nie som vyšetrovateľ, prokurátor ani sudca," vyhlásil Bugár. Nespomína si, ako Dzurinda koalícii, v ktorej bol aj Bugár, vysvetlil financovanie SDKÚ. "Ale predpokladám, že to vysvetlil, inak by sme museli konať," doplnil Bugár.

Kauzu odhalila v roku 2004 Aliancia Fair-play. Strana mala kontaktovať darcov SDKÚ zo zoznamu uvedeného v účtovníctve strany a niektorí ľudia jej mali potvrdiť, že strane dar nikdy nedali. Polícia v prípade začala trestné stíhanie pre trestný čin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.


Galéria

Bývalí ministri Milan Kňažko Vypovedať prišiel aj exminister

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
ZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Jakub Kotian, Martin Bublavý
VIDEO: Martin Bublavý

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články