°C

Utorok, 2. marec 2021. Meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila.

MIMORIADNE Mazurek nesúhlasí s trestom, chce sa brániť na súde: Som nevinný

Milan Mazurek
Milan Mazurek
Zdroj: TASR - Michal Svítok
29.12.2017 13:57

BANSKÁ BYSTRICA – Poslanec Národnej rady SR za Kotlebovu ĽSNS Milan Mazurek podal tento týždeň odpor voči trestnému rozkazu sudcu Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, ktorým ho uznal vinným za hanlivé výroky k rómskemu etniku odvysielané vlani v októbri v Rádiu Frontinus.


Dostal aj peňažný trest 5000 eur. Mazurek vinu odmieta, chystá sa brániť na súde. Uviedol to v piatok na tlačovej besede v sídle ĽSNS v Banskej Bystrici. Podľa TV Joj sa Mazurek v súčasnosti odmieta pre médiá vyjadrovať. 


Kotlebovec Mazurek dostal mastnú pokutu! Vrchol jeho kauzy ešte len príde, on protestuje


Podľa Mazureka ide o "politický proces, politické divadlo". Pre neho nie je skutočným trestom 5000 eur, prípadne polročná podmienka, ale strata poslaneckého mandátu. "Je za tým iba jediný cieľ, zneškodniť skutočnú opozíciu, politického oponenta, ktorý prekáža súčasnej vládnej garnitúre. Skutočným trestom pre mňa je strata mandátu poslanca NR SR, ktorý som získal v riadnych demokratických voľbách od občanov SR. Ide o nebezpečný precedens," zdôraznil Mazurek.

Na tlačovej besede odcitoval výroky, za ktoré bol trestným rozkazom odsúdený. Tvrdí, že pozná "množstvo slušných Cigánov" a z rozhovoru s nimi vie, že "nikoho sa tieto výroky nedotkli a v mnohom s ním súhlasia". Jeho slová sa týkali "asociálov, ktorí si ako spôsob obživy zvolili parazitovanie na sociálnom systéme".

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na Mazureka 4. decembra pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu.

"Sudca ŠTS sa stotožnil so znením skutku a právnou kvalifikáciou, ako ju uviedol v obžalobe prokurátor ÚŠP. Ten plánuje v zákonnej lehote podať odpor, nakoľko nesúhlasí s výškou trestu v uvedenom trestnom rozkaze," uviedla ešte 20. decembra hovorkyňa ÚŠP Andrea Predajňová. Keďže poslanec NR SR podal odpor, sudca musí nariadiť hlavné pojednávanie.

Neprimeraných výrokov sa mal dopustiť v októbri 2016 v rámci diskusnej relácie žilinského rádia Frontinus "Debata na telefón". Vystupoval v nej ako poslanec Národnej rady SR a ako člen Výboru pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť NR SR za politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Mazurek v ňom povedal, že "Cigáni vyciciavajú náš sociálny systém" a ďalšie rasistické a xenofóbne výroky. Zároveň dodal, že pre neho "je prvým a jediným skutočným prezidentom doktor Jozef Tiso". V debate zazenli výroky, ktoré v kontexte celého vystúpenia spĺňajú znaky znevažujúceho prejavu z hľadiska príslušnosti ku konkrétnemu - rómskemu etniku, majú rasistický charakter a z ich obsahu vyplýva zámer vyvolať nenávisť voči príslušníkom tejto etnickej skupiny.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: TASR
FOTO: TASR/ Michal Svítok

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články