Úrad vlády SR: OĽaNO prichádza s geniálnymi nápadmi, len keď je v opozícii | Topky.sk

Nedeľa, 20. október 2019. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Úrad vlády SR: OĽaNO prichádza s geniálnymi nápadmi, len keď je v opozícii

Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: SITA/Diana
26.11.2017 19:20

BRATISLAVA - Vyhlásenia Igora Matoviča (OĽaNO), že Smer-SD skopíroval návrhy jeho hnutia, sú zavádzaním verejnosti. Uviedol to tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR v reakcii na nedeľný brífing Matoviča k nočnej zmene premiéra Roberta Fica.


„Igor Matovič, tak ako je už jeho zvykom, opäť alibisticky zavádza verejnosť, že vraj Smer skopíroval návrhy jeho hnutia,“ reagoval ÚV SR. „Je zaujímavé, že OĽaNO prichádza s "geniálnymi" nápadmi, len keď je v opozícii, ale keď je súčasťou vládnej koalície, nič pre ľudí neurobí,“ podotkol.

Matovič na brífingu povedal, že Robert Fico sa dopustil dvoch zrád na pracujúcich. Prvej tým, že za desať rokov vládnutia si ich nevšimol, že pracujú po nociach "za almužnu" a počas sobôt a nedieľ bez príplatkov. Druhá zrada mala byť v tom, že nedovolil poslancom Smer-SD podporiť opozičný návrh, ktorý riešil túto problematiku.

„Každopádne, my sme veľmi radi tomu, že sa ľady hýbu, aj keď je to nepríjemné pracovať s tým, že vám premiér verejne nadáva do bláznov a polobláznov a na druhej strane si kopíruje od vás návrhy a predkladá ich,“ kritizoval opozičný líder. Zvýšenie príplatkov za nočnú prácu, počas sobôt, nedieľ a sviatkov je časť opatrení koaličného sociálneho balíčka. Návrh novely zákona už predložili poslanci Smeru-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák, parlament by sa nimi mal zaoberať na nadchádzajúcej schôdzi.

V novele Zákonníka práce navrhujú od mája budúceho roka zvýšiť minimálnu výšku mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu zo súčasnej sadzby 20 percent na 50 percent sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Príplatok za prácu vo sviatok má vzrásť z 50 percent priemerného zárobku zamestnanca na 100 percent. Zaviesť sa má i nový príplatok za prácu počas sobôt a nedieľ vo výške 100 percent sumy minimálnej mzdy v eurách na hodinu.

Poslanci OĽaNO navrhovali zakotviť do Zákonníka práce, aby mali ľudia automaticky nárok na príplatky za prácu počas víkendu. Plénum Národnej rady SR však právnu normu pri hlasovaní 7. apríla neposunulo do druhého čítania. Poslanci v nej navrhovali, aby mali ľudia v sobotu zo Zákonníka práce automaticky nárok na 50-percentný príplatok a v nedeľu automaticky na základe Zákonníka práce na 100-percentný príplatok za svoju prácu z priemernej mzdy zamestnanca.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Diana Černáková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články