°C

Piatok, 5. marec 2021. Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav.

Mečiar prvýkrát na verejnosti od "výhry" v amnestiách: V Lexovom hoteli rozprával o právnom štáte

Vladimír Mečiar dnes hovoril o právnom štáte
Vladimír Mečiar dnes hovoril o právnom štáte
Zdroj: Foto: SITA/Diana Černáková
27.09.2017 18:30

BRATISLAVA - Kontroverzný politik sa opäť pripomenul. Vladimír Mečiar sa rozhodol, že sa mu ešte zachcelo mediálnej slávy. V hoteli, ktorý podľa obchodného registra patrí Ivanovi Lexovi, dnes rozprával o téme právneho štátu a pravde o práve.


Expremiér vyystúpil v rámci konferencie Iniciatívy 2016 so svojím prejavom v hoteli Tatra. Slovensko sa podľa neho nachádza v situácii, keď treba zásadné zmeny. Prednáška sa niesla vo vtipnom duchu. Začal slovami o vzniku politickej korupcii a historickom pozadí vzniku štátu: „Už teraz treba robiť kroky, ktoré by korigovali dlhodobo zlý vývoj." 

Podľa neho sa česká spoločnosť mnohými udalosťami zaoberala kvalifikovaným spôsobom, na rozdiel od Slovenska. Ako vysvetľuje muž, ktorý na svoju propagandu využíval napríklad RTVS, slovenské média vraj nie sú schopné objektívneho dialógu.

„Nikdy nemôžete konať proti vôli národa, nikto nemôže vymyslieť historické udalosti, lebo to ľudí zmätie,“ po úvodných slovách pokračoval vývojom udalostí v roku 1992. „Boli sme si vedomí, že sme rozdielni s Čechmi a že sme doplatili na zmeny viac," podotkol na tému rozdelenia Československa, v ktorom podľa neho Slovensko stratilo oveľa viac.  

Nasledovalo mnoho rokovaní, okrem iného aj trojdňové rokovania s MMF. „Na chate sa nedalo, zhorela," zavtipkoval na adresu požiadaviek MMF na rokovanie. Pustil sa aj do maďarského filantropa Georga Sorosa, ktorý vraj 20 miliónmi dolárov podporil pád jeho vlády.

Pôvodne mal vystúpiť ako prvý Mečiar, no predbehol ho sudca Ústavného súdu SR Štefan Harabin, ktorý to hneď na začiatku zdôvodnil: „Nedostal som súhlas na konferenciu, preto obetujem svoj čas na obed. Ináč by som vyvolal ďalší titul na disciplinárny konanie."

Otázky o Kováčovi sú idiotské

Mečiar pred konferenciou novinárom povedal, že súčasná politická garnitúra sa k nemu správa ako k persone non grata. Začudoval sa, že prečo by on nemal rozprávať o právnom štáte. „Kto iný? Čo má únos spoločné so mnou," povedal novinárom na otázku, či on môže hovoriť o právnom štáte, keď je spájaný s únosom Michala Kováča mladšieho.

Mečiar prvýkrát na verejnosti
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Podľa Mečiara zrušením amnestií, ktoré on udelil ako zastupujúci prezident SR v pozícii predsedu vlády, boli pošliapané jeho práva ako premiéra. Otázky o Kováčovi mladšom označil za idiotské, rovnako aj tú, či sa nebojí vyšetrovania. „Akého činu som sa dopustil? Aké zneužitie tajnej služby? Kým? Ako? Kladiete mi hlúpe otázky," povedal novinárom.

Mečiar prvýkrát na verejnosti
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Polícia v lete rozhodla, že nebude stíhať Mečiara v súvislosti so zneužívaním právomocí verejného činiteľa. Prípad je totiž premlčaný. Podľa Trestného zákona, platného v čase skutku, bola premlčacia doba desať rokov. Polícia začala vyšetrovať bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara v druhej polovici júla. Podozrenie z trestného činu súviselo s amnestiami, ktoré udelil ako zastupujúci prezident 3. marca a 7. júla v roku 1998. Podľa výroku ústavného súdu sa vtedy neriadil požiadavkou zdržanlivosti pri udelení amnestie. Naopak, je očividné, že ju zneužil.

Mečiar prvýkrát na verejnosti
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Mečiar prvýkrát na verejnosti
Zdroj: Topky/Ján Zemiar


Galéria

Vladimír Mečiar dnes hovoril

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA, AMaj
FOTO: Topky/Ján Zemiar, Martin Bublavý, SITA/Diana Černáková,
VIDEO: Topky/Ján Zemiar, Martin Bublavý

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články