Dvojaká kvalita potravín súvisí s dvojakou kvalitou života, tvrdí OĽaNO-NOVA | Topky.sk

Utorok, 17. júl 2018. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

Dvojaká kvalita potravín súvisí s dvojakou kvalitou života, tvrdí OĽaNO-NOVA

Eduard Heger
Eduard Heger, Zdroj: TASR/Michal Svítok
19.07.2017 11:46

BRATISLAVA – Dvojaká kvalita potravín súvisí s dvojakou kvalitou života, ktorá je v SR v porovnaní napríklad s Rakúskom nižšia v mnohých parametroch. Uviedli to dnes na brífingu opoziční poslanci za hnutie OĽaNO-NOVA Eduard Heger, Ján Marosz a Anna Verešová v reakcii na utorkovú (18.7.) tlačovú besedu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o dvojakej kvalite potravín v EÚ.


"Za zlé potraviny môžu nadnárodné spoločnosti. Je dôležité, aby Slováci dostávali také isté kvalitné potraviny ako iní občania EÚ, pretože sme rovnako kvalitní ľudia. Za ostatné problémy, za to, že máme dvojakú kvalitu života v rámci EÚ, môžu naši politici. Vyzývame preto pána premiéra, aby k (riešeniu dvojakosti) pristupoval ako k jednému balíku, teda nielen dvojaká kvalita potravín, ktorá je dôležitá, ale aj dvojaká kvalita života," povedal Heger. 

Podľa Marosza sú na Slovensku napríklad v porovnaní s Rakúskom ceny pohonných látok vyššie, hoci platové pomery jednotlivca v Rakúsku sú niekoľkonásobne lepšie. "Naši politici môžu za to, aké máme vysoké dane na pohonné hmoty," priblížil Marosz. Pred desiatimi rokmi, v júli 2007, premiér Fico podľa neho povedal, že diaľnica do Košíc z Bratislavy bude dokončená do roku 2010.

"Tu je jasný záväzok, ak to nesplníme, treba vyvodzovať politickú zodpovednosť," citoval Marosz Fica s poukazom na to, že diaľnice v SR nebudú dokončené ani do roku 2020. "Aktuálne, v termíne a načas staviame len 4 km diaľnic," zdôraznil. Rakúšania si podľa jeho slov "užívajú v plnej kvalite" 1719 km diaľnic, kým Slováci "chodia úsekovito" len po 464 km diaľnic.

Podľa Verešovej je úroveň včasnej liečby na Slovensku taká nízka, že umiera ročne asi 13.000 ľudí. "Títo ľudia zomrú preto, lebo nedostali dobrú zdravotnú starostlivosť a včasnú liečbu. V Rakúsku môžu odvrátiť ročne na 100.000 obyvateľov 109 úmrtí, na Slovensku je to až 243 úmrtí na 100.000 ľudí. To sú ľudia, ktorí zomreli zbytočne. Za toto môže vláda Roberta Fica," doplnila Verešová s tým, že úroveň zdravotníctva v SR klesá od roku 2013.

Problém dvojakej kvality potravín či iných výrobkov, ako sú napríklad pracie prášky, začína podľa premiéra prerastať do veľkého medzinárodného škandálu. "Nemôžem rešpektovať, aby sa takto zaobchádzalo s občanmi Slovenskej republiky," zdôraznil Fico na tlačovej konferencii v Bratislave v utorok 18. júla.

Podľa premiéra je preto dôležité, aby sa v tejto veci konalo podstatne razantnejšie. O téme dvojakej kvality potravín bude hovoriť dnes aj na stretnutí krajín V4 v Budapešti. Zároveň chce osloviť listom a možno sa aj osobne stretnúť s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom. "Toto je vážny politický problém," dodal v utorok slovenský premiér.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Michal Svítok

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články