Madej drží Procházkovi pri kandidatúre palce: Beblavý je na pochybách | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Madej drží Procházkovi pri kandidatúre palce: Beblavý je na pochybách

Róbert Madej
Róbert Madej
Zdroj: SITA
24.08.2016 12:00

BRATISLAVA – Bývalý predseda a zakladateľ vládnej strany #Sieť Radoslav Procházka by bol vhodným kandidátom Slovenska na sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Domnieva sa tak predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD).


„Profesionálne, vzhľadom na to, že ho považujem za odborníka v rôznych odvetviach práva, mu držím palce,“ reagoval Madej na nomináciu Procházku, ktorú predložila Slovenská advokátska komora. Bývalý šéf #Siete je jedným z dvoch uchádzačov, o ktorých bude Súdna rada rozhodovať v tajnej voľbe 19. septembra.

Ako vhodného kandidáta vníma Procházku aj overovateľ ústavnoprávneho výboru parlamentu Peter Kresák (Most-Híd). „Rado spĺňa predpoklady, ktoré sú vyžadované na tento post, takže ma neprekvapuje, že sa oň uchádza,“ uviedol Kresák s tým, že ide o hodnotenie z odborného hľadiska. „Nehodnotím politiku, ja hodnotím znalosti, odbornosť, ktoré sú potrebné,“ vysvetlil. „Morálka je iná vec. Na morálku nepozerajú ani orgány v Luxemburgu, ktoré budú skúmať kandidáta,“ doplnil.

Slovensko musí predložiť nového kandidáta na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ potom, ako výberom v Luxemburgu neprešla Mária Patakyová aj pre nedostatočnú znalosť francúzštiny, ktorá je pracovným jazykom súdu. Procházku považuje za dostatočne odborne kvalifikovaného i bývalý podpredseda #Siete Miroslav Beblavý.

Odborné predpoklady áno, mravné a integritné sú otázkou

„Nepochybne spĺňa intelektuálne odborné predpoklady na to, aby bol sudcom akéhokoľvek súdu na tomto kontinente z môjho pohľadu, ako som ho za tie dva roky spoznal,“ zhodnotil Procházkov bývalý stranícky kolega, dnes nezaradený poslanec parlamentu. „Či spĺňa tie mravné a integritné predpoklady, to by som si naozaj nedovolil posúdiť. To ponechám na sudcov európskeho súdu a na Súdnu radu,“ doplnil.

Beblavý považuje za možné, aby medzinárodný súd obsadil bývalý vrcholový politik. „Pokiaľ ide všeobecne o to, či politik môže byť sudcom takýchto súdov, tak ja sa musím priznať, že v tom až taký problém nevidím, rovnako ako nevidím problém v tom, aby boli politici, pokiaľ spĺňajú vysoké odborné nároky, sudcami Ústavného súdu.“

S tým súhlasí aj člen ústavnoprávneho výboru Alojz Baránik (SaS). Nepovažuje to za výraznejší konflikt. „Predsa len, ten post sudcu, o ktorý ide, nemá až taký priamy dosah na vnútroštátnu politiku a pravdepodobnosť toho, že by pán Procházka ako sudca riešil veci týkajúce sa slovenskej politiky, je relatívne veľmi malá,“ ozrejmil.

Baránik však na rozdiel od svojich kolegov z parlamentného výboru problém s Procházkovou kandidatúrou má. Považuje ju za neprijateľnú. „Zo spoločenského hľadiska je ťažko prijateľné, aby niekto, kto sa, musím použiť to slovo, tak sprofanoval ako pán Procházka, zaujal miesto, ktoré je vyhradené pre morálnu elitu,“ mieni.

Dnes už radový poslanec Procházka teda podľa opozičného poslanca nespĺňa morálne predpoklady. „Nespĺňa, a to hovorím ako jeho bývalý veľký stúpenec. Bohužiaľ sa prejavil tak, že si len ťažko viem predstaviť, že by sme mu zverili rozhodovanie o nejakých veciach, ktoré môžu mať zásadný vplyv na život každého z nás, pretože nevieme, čo sa v jeho hlave odohráva,“ uzavrel Baránik. Procházkova kandidatúra môže z jeho pohľadu byť „ďalším trapasom, ktorého sa Slovensko dožije v súvislosti s nomináciami do európskych súdnych štruktúr“.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články