Nedeľa14. apríl 2024, meniny má Justín, Justína, zajtra Fedor

Rozhodnuté! Procházka zvíťazil v hlasovaní a je kandidátom na európskeho sudcu

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Bývalý predseda strany Sieť Radoslav Procházka sa dnes stal kandidátom na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Procházka, ktorého navrhla Slovenská advokátska komora, sa stal kandidátom Súdnej rady SR na tento post. Súdna rada SR na dnešnom zasadnutí rozhodovala medzi Procházkom a sudcom Najvyššieho súdu SR Ivanom Rumanom, ktorého nominovala členka Súdnej rady SR Alena Šišková. Kandidatúru Radoslava Procházku musí ešte odobriť vláda. Definitívne slovo bude mať poradný výbor v Luxemburgu.

Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte neobsadila post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Tieto miesta vznikli v rámci reformy a rozširovania súdu a počítalo sa s tým, že noví sudcovia budú zaradení do senátov a pracovať začnú od septembra. Od Slovenska sa očakávalo, že na tento post navrhne ženu. Jednu kandidátku, Máriu Patakyovú, nám v Luxemburgu odmietli pre neznalosť francúzštiny - pracovného jazyka súdu, v júni zas kandidát Ján Mazák nezískal dostatok hlasov členov Súdnej rady SR. Na jeho predloženie vláde chýbal v 18-člennej rade jeden hlas. 

Radoslav Procházka v súčasnosti pôsobí ako poslanec Národnej rady SR a vedúci katedry Teórie práva a ústavného práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity. V minulosti pôsobil aj ako vedúci Ústavu medzinárodného a európskeho práva na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, bol zástupca SR pred súdmi EÚ v rokoch 2004-2006 a právnym poradcom Delegácie Európskej komisie (2002-2004). Zastával aj funkciu poradcu Ústavného súdu SR (2001-2002), robil tiež pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnú helsinskú federáciu. 

Neúspešný protikandidát Ivan Rumana je kariérny sudca, momentálne je predsedom senátu na Najvyššom súde SR. Absolvoval polročnú stáž na Súdnom dvore Európskej únie od septembra 2015 do februára tohto roka. Okrem iného prednáša na Justičnej akadémii, publikuje a venuje sa vedeckej činnosti. 

V hre sú aj ďalší kandidáti

Súdna rada dnes rozhodla aj o ďalších kandidátoch na post ad hoc sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva. Sú nimi Tomáš Ľalík, ktorého nomináciu predložila členka rady Alena Šišková a nominant Slovenskej advokátskej komory Ondrej Laciak.

Na júnovom zasadnutí rada zvolila jedného kandidáta na post ad hoc sudcu ESĽP. O post sa uchádzal iba košický krajský sudca Ladislav Duditš a ten voľbou prešiel. Všetkých troch ešte musí odobriť vláda. Slovensko malo zoznam troch až piatich nominovaných sudcov zaslať do 1. júna, keď vypršala platnosť aktuálneho zoznamu. Ad hoc sudca zasadá za sudcu zvoleného za členský štát Rady Európy v prípadoch, ktoré upravuje Európsky dohovor o ľudských právach. Ide o situácie, keď sudca za daný štát nie je zvolený alebo nemôže zasadať. 

Procházka a Ruman sú vyrovnanými súpermi

Podľa predsedníčky Súdnej rady Jany Bajánkovej boli obidvaja nominanti - Procházka aj Rumana vyrovnaní. „Myslím si, zhruba rovnako kvalitní. Je v podstate na rade vláda a európske súdne orgány,“ uviedla s tým, že ona sama je len jedným z 18 členov rady, a preto nemôže povedať, na základe akých kvalít získal Procházka o jeden hlas viac ako v minulej voľbe neúspešný Ján Mazák.

Šéfka rady sa neobáva, že luxemburský súdny dvor vráti Slovensku po Márii Patakyovej aj Procházku, a to pre jeho aktívnu politickú kariéru. „Rozhodnutie je na Luxemburgu, ja nevidím do hláv tých pánov a dám, ktorí o tom rozhodujú. Máme viacero poznatkov z krajín alebo z iných štátov, kde tento problém nerezonoval,“ zdôvodnila.

Viac o téme: Radoslav Procházka
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu