Vášnivá debata a rozhorčený Danko: Štipľavá poznámka na adresu Lipšica, ľudia vás majú dosť! | Topky.sk

Štvrtok, 19. júl 2018. Meniny má Dušana, zajtra Iľja, Eliaš.

Vášnivá debata a rozhorčený Danko: Štipľavá poznámka na adresu Lipšica, ľudia vás majú dosť!

Andrej Danko
Andrej Danko, Zdroj: RTVS
17.04.2016 20:15

BRATISLAVA - Diskusná relácia RTVS O 5 minút 12 bola dnes poriadne vášnivá. Padli v nej rôzne obvinenia a úvahy týkajúce sa programového vyhlásenia vlády či nového ministra školstva Plavčana,. Danko v tejto súvislosti vyhlásil, že ak čo i len raz pochybí nominant jeho strany vo vláde, bude ihneď konať.


"Ak nastane počas tohto volebného obdobia u akéhokoľvek nominanta SNS jedno schybenie, nebudem ani sekundu váhať," povedal Danko. V diskusii sa taktiež dotkol aj osoby ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS). Toho žiada odvolať z funkcie nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý. Plavčan má podľa Beblavého odísť pre podozrenia v čase jeho pôsobenia v Študentskom pôžičkovom fonde (ŠPF) a Pôžičkovom fonde pre začínajúcich učiteľov.

"V období tej slávnej pôžičky, ktorá bežala, bol tu minister vnútra (Daniel Lipšic), ktorý si myslím, že by nenechal kameň na kameni v tých veciach a dovyšetroval by tak, že by ostal každý čierny," uviedol Danko na záver diskusie. Pôžička ŠPF pre nebankovú finančnú skupinu Slavia Capital mala dosiahnuť 5,5 milióna eur.

Vládny program je slohové cvičenie, myslí si Lipšic

Debatovalo sa aj o programovom vyhlásení novej vlády. Podľa Daniela Lipšica je ako slohové cvičenie. Ľudia po celom Slovensku sú údajne frustrovaní tým, aká vláda po voľbách vznikla a za aký čas vznikla. "Dve tretiny občanov sú nespokojné, majú pocit, že sa oligarchovia dohodli na ich úkor," vyhlásil poslanec za OĽaNO NOVA s tým, že výsledok volieb naznačoval jasné nie vláde Smeru. Vládny program prináša aj nejaké pozitívne zmeny, napríklad v oblasti súdnictva, tie sú však vraj len kozmetické a veci k lepšiemu nemenia.

Podľa Borisa Kollára (Sme rodina) je programové vyhlásenie podobné programovým vyhláseniam predošlých vlád Roberta Fica. "Každá zo strán tvrdí, že tam presadila 90 percent svojho programu. To by musela byť vláda jednej strany," uviedol. Ako však ďalej povedal, jeho strana chce byť v parlamente konštruktívnou opozíciou. "Ak príde návrh dobrého zákona, zahlasujeme zaň. Budeme ale silno kričať, pokiaľ to bude v záujme finančných skupín," zdôraznil. 

Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára je naopak programové vyhlásenie dobrým dokumentom. V súčasnej nestabilnej situácii, ktorú sprevádza napríklad konflikt na Ukrajine alebo hrozba vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie bolo podľa neho potrebné na Slovensku situáciu zastabilizovať. "Iná vláda nemohla vzniknúť," povedal Bugár s tým, že programové vyhlásenie chválili napríklad niektoré mimovládne organizácie alebo prezident Andrej Kiska. Za frustráciu voličov je podľa neho zodpovedná aj súčasná opozícia, ktorá zvoláva manifestácie a voči koalícii vedie štvavú kampaň. Bugár pripustil, že nie vo všetkých otázkach pri vyjednávaniach dosiahli s koaličnými partnermi zhodu. "Boli určité otázky, kde sme sa nezhodli, napríklad zákon zakazujúci dvojité občianstvo," povedal s tým, že tieto otázky však môžu neskôr pred partnermi znovu otvoriť. 

Predseda parlamentu Andrej Danko zdôraznil, že nový vládny program sa líši od toho prijatého v roku 2012. "Pri vytváraní vlády sme sa pozerali do budúcna," uviedol s tým, že "ľudia už majú toho plné zuby a najradšej by politikov, ktorí tu sú posledných 25 rokov, chytili a potriasli za krk". Zdôraznil, že jeho strana presadila do programu mnohé pravicové opatrenia, ako napríklad zrušenie daňových licencii alebo podporu pre živnostníkov. Zároveň kritizoval opozíciu, že pri riešení problémov štátu nie je možné len kritizovať "zo zákopu" a vyvolávať vzájomné konflikty. "Xenofóbne strany v parlamente sú dôsledkom toho, že ľudia majú toho dosť," vyhlásil. Danko sa v tejto súvislosti rozhorčil nad tým, že mu vyvolávajú novinári a pýtajú sa ho, čo si myslí o Kotlebových hliadkach vo vlakoch. "Posledné štyri dni mi vyvolávajú novinári a pýtajú sa ma, čo si o tom myslím. Čo tým vyriešite?," rozhorčil sa. 


Galéria

Andrej Danko Andrej Danko

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články