Mikloš: Vláda dokazuje, že nevie riadiť verejné financie a krajinu | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Mikloš: Vláda dokazuje, že nevie riadiť verejné financie a krajinu

Ivan Mikloš
Ivan Mikloš
Zdroj: SITA
18.09.2013 14:47

BRATISLAVA – Vláda SR dokazuje, že nevie riadiť verejné financie a nevie riadiť krajinu. Na dnešnom brífingu to vyhlásil poslanec SDKÚ-DS a exminister financií Ivan Mikloš s tým, že prvý kabinet Roberta Fica (Smer-SD) najskôr profitoval z rekordného ekonomického rastu a neskôr, keď prišla kríza, pokračovali v rozdávaní cez rekordne rastúce zadlženie.


  "Aj preto sme v roku 2010 zdedili obrovský deficit, ktorý sme v roku 2011 výrazne znížili. Teraz, keď v tom treba pokračovať, vláda to nerobí, lebo to buď nevie, alebo sa toho bojí," myslí si opozičný poslanec. Podľa jeho slov teda kabinet robí takú politiku, ktorá ohrozuje úspešnú budúcnosť Slovenska, životnú úroveň občanov a vytváranie pracovných miest.

Na otázku, ako by sa v súčasnosti správal, keby bol ministrom financií, Mikloš odvetil, že určite by nedvíhal priame dane, nezhoršoval Zákonník práce, ale spružnil by ho, zlepšoval by podnikateľské prostredie, zvyšoval efektívnosť verejných výdavkov a šetril. Zároveň pripustil, že ak by nejaké dane zvyšoval, určite by to neboli priame, ale majetkové dane. "Ministrom financií som bol dvakrát a vždy sa v tom čase výrazne ozdravili verejné financie, vždy sa naštartoval rast a znížil deficit. Za mňa hovoria výsledky," zdôraznil.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec upozornil, že dlh Slovenska má rekordnú úroveň. "Za minulý rok to bolo 52,1 % HDP, ale za prvý kvartál tohto roka je to už 54,9 %. Tento nárast je najvyšší spomedzi všetkých postkomunistkých krajín a šiesty najvyšší v EÚ. Vláda na to len bezradne pozerá a predložila návrh rozpočtu, ktorým zadlženosť ešte zvyšuje," tvrdí.

Štefanec tiež uviedol, že SR má druhú najnižšiu konkurencieschopnosť. "Len Grécko je v celej EÚ horšie. Vláda svojimi opatreniami túto situáciu len zhoršuje," dodal. Ministerstvo financií je však presvedčené, že robí potrebné kroky na zníženie zadlženia Slovenska. "Ministerstvo financií zodpovednou politikou znižovania deficitu, ktorej dôverujú zahraničné trhy, bude znižovať aj zadlženie Slovenska. Dlh by mal kulminovať v budúcom roku a následne klesať. Podľa predbežných údajov je výber daní lepší, ako sa predpokladalo v júni tohto roka, navyše, vláda na sebe šetrí, čo dokazujú aj výsledky priebežného plnenia rozpočtu," priblížil poradca ministra financií Radko Kuruc.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články