°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Radičová: Rómska reforma zatiaľ neponúka nič nové

Iveta Radičová
Iveta Radičová
Zdroj: SITA
26.09.2012 14:09

BRATISLAVA - Desať pilierov takzvanej rómskej reformy, ktoré doteraz predstavil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a nový splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO), neprináša žiadne nové poznatky ani riešenia. Myslí si to expremiérka Iveta Radičová, ktorá v predchádzajúcom vládnom období šéfovala Úradu vlády, pod ktorý kompetencie úradu splnomocnenca spadali.


"Zatiaľ tam nič nové nie je. Riešenia cez sociálne dávky boli prijímané aj v minulosti. Nevnímam to tak, že nástroje sociálnej pomoci nie je možné ďalej legislatívne zdokonaľovať a posúvať, ale zatiaľ predkladaný koncept, s ktorým som mala možnosť sa zoznámiť, sú tézy, ktoré v podstate sú základom stratégie riešenia problému postavenia segregovaných rómskych komunít ešte z čias pani Kláry Orgovánovej (splnomocnenkyňa vlády pre riešenie problémov rómskej menšiny v rokoch 2001-2007)," poznamenala Radičová.

Expremiérka nechcela komentovať dnešné rozhodnutie vládneho kabinetu vymeniť šéfa úradu splnomocnenca pre Rómov. Doterajší splnomocnenec Miroslav Pollák, ktorého Radičová na tento post navrhla v roku 2010, však podľa nej spravil veľa užitočných opatrení. Pripomenula napríklad, že po prevzatí úradu realizoval rozsiahle hodnotenie projektov, ktoré mali riešiť problém rómskych komunít. Časť z nich vtedy zamietol, pretože nespĺňali stanovené náležitosti. "Myslím si, že urobil dôležitý krok, a to je práve vyhodnotenie všetkého, čo sa doposiaľ pre rómske komunity robilo, aj s námetom, na čo zabudnúť a čo naopak posilniť," priblížila.

Podľa bývalej šéfky exekutívy je verejná požiadavka na riešenie rómskej otázky pochopiteľná, no jej rýchle riešenie neexistuje. Poukázala na to, že tento problém nie je možné riešiť plošnými opatreniami. Iné kroky si podľa nej napríklad vyžaduje obec, kde sú Rómovia v menšine, a iné tam, kde predstavujú majoritné obyvateľstvo. "Iný model funguje v Jarovniciach, iný v Rudňanoch, iný v Žehre," doplnila Radičová.

Riešením rómskej otázky by sa mal počas tohto volebného obdobia zaoberať pracovný tím, ktorého súčasťou bude minister Kaliňák, líder hnutia OĽaNO Igor Matovič či Peter Pollák. Doteraz predstavili iba základné tézy pripravovaných legislatívnych opatrení, ktorých by malo byť aspoň 90. Tie však chcú zverejniť až 15. októbra.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články