Streda, 22. marec 2023. Meniny má Beňadik, Benedikt, zajtra Adrián.

Poliačik: Vláda peniazmi na činnosť detí pláta diery v rozpočtoch samospráv

Martin PoliačikGaléria fotiek (1)
Martin Poliačik

BRATISLAVA - Vláda peniazmi na činnosť detí pláta diery v rozpočtoch samospráv. Tvrdí to poslanec SaS Martin Poliačik, ktorý na dnešnom rokovaní Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR kritizoval vládnu novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.


Podľa návrhu, o ktorom bude parlament rozhodovať na septembrovej schôdzi, majú obce dostávať finančné prostriedky na záujmové činnosti podľa počtu detí vo veku od päť do 14 rokov, ktoré v nej majú trvalý pobyt. Následne by ich mali prideľovať zariadeniu, ktoré dieťa navštevuje. V súčasnosti peniaze dostávajú priamo mestá a obce, kde deti navštevujú jednotlivé centrá voľného času.

Poliačik upozorňuje, že prostriedky na záujmové činnosti detí budú obce v prípade nových pravidiel používať na iné účely a nie pre deti. "Už dnes existuje mnoho samospráv, ktoré narábajú s peniazmi svojvoľne a nie všetky, ktoré mali ísť na činnosť detí, na ňu aj reálne išli," povedal.

Poukázal tiež na obce v nútenej správe. Tie podľa Poliačika využijú peniaze na činnosť detí na splácanie svojich dlhov. "V nútenej správe všetky peniaze, ktoré idú do rozpočtu, musia ísť primárne na splácanie dlhov. Oni nebudú mať ani len možnosť rozhodnúť, že tie peniaze použijú na činnosť detí a decká v týchto obciach budú doplácať na to, že samospráva nie je schopná hospodárne riadiť obec," vysvetlil Poliačik.

Liberálny poslanec sa obáva, že peniaze na záujmové činnosti detí použijú inak aj obce, ktoré nie sú v nútenej správe. "Budú s nimi môcť narábať svojvoľne. Môžu ich teda použiť aj na opravu ciest," poznamenal.

Ministerstvo školstva svoju novelu obhajuje. Chce ňou zabrániť netransparentnosti pri financovaní voľnočasových aktivít a upraviť zbieranie údajov na účely rozdeľovania peňazí. Podľa informácií ministerstva existuje napríklad obec so 469 obyvateľmi, ktorá eviduje 7101 detí v krúžkoch centier voľného času alebo v školských strediskách záujmovej činnosti zriadených v obci.

Ministerstvo chce zabrániť viacnásobnému vykazovaniu jedného žiaka tým, že dieťa bude môcť do zbierania údajov uviesť len jeden zriaďovateľ základnej umeleckej školy, jazykovej školy, materskej školy alebo školského zariadenia v jednej základnej umeleckej škole, v jednej jazykovej škole, v jednej materskej škole alebo v jednom školskom zariadení.

Zmena zákona má okrem iného umožniť obciam regulovať počet škôl a školských zariadení zriadených na území obce alebo samosprávneho kraja podľa jej potrieb. Ministerstvo opatrenie odôvodňuje tým, že finančné prostriedky na mzdy a prevádzku základných umeleckých škôl, jazykových škôl, materských škôl a školských zariadení zriadených na území obce dostáva príslušná obec. "Tieto finančné prostriedky sú vlastným príjmom obce (VÚC), o použití ktorého rozhoduje príslušná obec (VÚC)," odôvodňuje ministerstvo. 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články