Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Potraviny možno zdražejú, pripustil Jahnátek

Ľubomír Jahnátek
Ľubomír Jahnátek (Zdroj: SITA)

NITRA - Ceny potravín na Slovensku môžu vzrásť, pripustil to minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek. Konkrétne údaje o vývoji cien však bude vedieť až na jeseň.

Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede pri príležitosti otvorenia výstavy Agrokomplex v Nitre, "neviem teraz kvalifikovane povedať, aký ten nárast cien môže, ten potenciál tu, samozrejme, je. Ale nechajme to na september, október, uvidíme, ako medzinárodné trhy zareagujú.“ Pozitívnou správou podľa Jahnátka je, že Rusko otvorilo hranice pre predaj pšenice a dôležité bude aj to, ako zareaguje Ukrajina. "Nemáme takisto ešte výsledky, ako dopadlo Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko, čo sú kľúčoví partneri z hľadiska pšenice pre vplyv cien na Slovenskom trhu,“ dodal Jahnátek.

Šéf agrorezortu pripomenul, že slovenské poľnohospodárstvo tento rok zaznamenalo katastrofálne prepady úrody oproti predošlým rokom, najmä pšenice a jačmeňa. Dôvodom je nepriazeň počasia a veľké sucho. Finálne výsledky žatvy podľa Jahnátka ešte nie sú, no zatiaľ sa ukazuje, že priemerný výnos pšenice je 3,24 tony na hektár, pričom vlani to bolo 4,5 tony. "V prípade jačmeňa je výnos 3,1 tony na hektár, čiže znovu je to značný pokles oproti predchádzajúcim rokom a voči päťročnému priemeru,“ doplnil minister. Ďalším problémom je podľa neho potenciál nedostatku krmovín.

Vláda SR urobí podľa premiéra Roberta Fica všetko preto, aby reagovala na súčasné problémy v poľnohospodárstve, ktorými sú zdecimovaná živočíšna výroba, dovoz základných potravín a tiež veľká nezamestnanosť ľudí na vidieku. Zároveň pripomenul, že v stredu vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Nových Sadoch v okrese Nitra schválila balíček opatrení, ktoré majú poľnohospodárom pomôcť prekonať následky sucha a založiť úrodu na budúci rok. "Pomyselná os obrovského sucha sa tiahla od Bratislavy cez Dunajskú Stredu, Komárno, Nové Zámky, Nitru, cez Levice až na Krtíš a juh stredného Slovenska a v týchto oblastiach boli aj najväčšie straty,“ uviedol Fico.

Zdôraznil, že produkty vypestované na vlastnej pôde sú zdravotne najbezpečnejšie a bude vždy podporovať slovenské poľnohospodárske a potravinárske produkty. Ako ďalej povedal, na jednej strane rešpektuje európske myšlienky, no v poľnohospodárstve a pri potravinách "musíme byť trošku aj patriotmi.“ Chápe, že pravidlá hospodárskej súťaže neumožňujú dať pokyn, aby sa na všetkých štátnych úradoch na Slovensku používali len potraviny slovenského pôvodu. "Napriek tomu, by som osobne ja – a verím, že sa tak budú správať aj ďalší predstavitelia verejného života – spravil všetko preto, aby sa pri reprezentácii SR používali predovšetkým slovenské produkty a v tom duchu urobím všetko, možno až na hrane porušovania pravidiel hospodárskej súťaže,“ vyhlásil Fico na otvorení výstavy Agrokomplex.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu