Sulík kritizoval eurolídrov, Schulzovi vyčítal, že nemá maturitu | Topky.sk

Pondelok, 21. október 2019. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Sulík kritizoval eurolídrov, Schulzovi vyčítal, že nemá maturitu

Richard Sulík
Richard Sulík
21.06.2012 12:43

BRATISLAVA - Predseda SaS Richard Sulík si dnes pri kritike Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) dnes zobral na mušku európskych lídrov, ktorí sú podľa neho zodpovední za krízu v eurozóne. Nikoho nešetril.


"Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. Môžem vám povedať, že argumentácia tohto pána je na úrovni základnej školy. A to možno preto, že pán Schulz sa nezmohol ani len na to, aby si spravil maturitu. Takíto ľudia sú top lídri EÚ," vyhlásil v Národnej rade SR Sulík. Ďalším mimoriadne dôležitým človekom je predseda Euroskupiny Jean Claude Juncker. Sulík pripomenul jeho niekdajšie vyjadrenia. "Pre nemecký týždenník Spiegel povedal: 'Niečo schválime, predstavíme to a počkáme nejakú dobu, čo sa stane. Keď nie je žiaden veľký krik, žiadne povstanie, lebo väčšina ani len nepochopila, čo sme schválili, tak pokračujeme ďalej'. Toto hovorí predseda Euroskupiny. A existuje aj ďalší jeho citát: 'Keď je situácia vážna, treba klamať'. Výborne," uviedol Sulík.

Pripomenul aj predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa. "Bývalý maoista, dlhoročný socialista a bývalý portugalský premiér, ktorý nesie spoluzodpovednosť za žalostný stav portugalských financií," uviedol Sulík. Pripomenul, že Barroso nepotrestal Grécko za porušovanie Maastrichtských kritérií, ale naopak, "pochválil ich za to, že sú úprimní, keď v roku 2009 priznali deficit namiesto troch šesť percent".

V súvislosti s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou uviedol, že viaceré jej vyjadrenia neplatia. "V marci 2010 povedala, že nehrozí žiadna platobná neschopnosť Grécka. V máji 2010 povedala, že by mal existovať riadený bankrot štátu za účasti súkromného sektora. Ani jedno naplatí. A v októbri 2010 povedala, že trvalý euroval nevznikne. Nuž, vidíme, ako to celé dopadlo," pripomenul Sulík. Dodal, že Merkelová by dnes možno chcela robiť nejaké rozumné veci, "ale je sám vojak v poli, obklopená ľuďmi, ktorí si myslia, že čím vyššie dlhy, tým lepšie".

Kritike Sulíka neušiel ani šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Sulík pripomenul, že v ECB rozhodujú ľudia zo Španielska, z Grécka, Portugalska, Talianska, Írska, Malty, Cypru. "Čiže krajiny, ktoré chcú, aby sme im platili," upozornil s tým, že k nim sa pridáva ešte Francúzsko. A keď títo rozhodnú, tak ostatné krajiny podľa Sulíka nemajú šancu sa brániť. "Môžu akurát platiť," vyhlásil.

Predseda SaS upozornil aj na generálnu riaditeľku Medzinárodného menového fondu Christinu Lagardeovú. "Táto dáma je bývalá ministerka financií Francúzska, to je krajina, ktorá viac ako 30 rokov nemala vyrovnaný štátny rozpočet, a momentálne čelí vyšetrovaniu, lebo zrejme v rozpore s pravidlami vyplatila súkromnému podnikateľovi sumu 285 miliónov eur. A zhodou okolností tento pán začal krátko po vyplatení tejto sumy podporovať stranu Nicholasa Sarkozyho, pod ktorým ona bola ministerka," povedal Sulík.

Líder liberálov nešetril ani nového francúzskeho prezidenta Francoisa Hollandeho. "Tento pán chce zdaňovať vyššie príjmy sadzbou 75 percent. Dôchodkový vek chce znížiť na 60 rokov a jeho minister práce chce prepúšťanie tak predražiť, aby sa neoplatilo. Nuž, názornejšiu cestu rovno do socializmu by sme ťažko hľadali," vyhlásil Sulík. Tvrdí, že práve týmito krokmi sa z Francúzska stáva ďalší kandidát na záchranu z trvalého eurovalu. "Takže, ak si niekto na Slovensku naivne myslí, že my by sme z neho čerpali peniaze, tak vám garantujem, že k tomu nepríde, lebo ho vyčerpajú ľudia, ktorí sú oveľa rýchlejší a chytrejší v čerpaní verejných financií," zdôraznil šéf liberálov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články