°C

Sobota, 22. február 2020. Meniny má Etela, zajtra Roman, Romana.

Opozícia sa pokúsi dohodnúť na parlamentných postoch

Igor Matovič a Béla Bugár
Igor Matovič a Béla Bugár
20.03.2012 09:51

BRATISLAVA - Opozičné politické strany sa dnes popoludní pokúsia definitívne sa dohodnúť na rozdelení funkcií, ktoré v parlamente pripadnú jednotlivým stranám. Smer-SD, ktorý v parlamente dominuje a môže podľa svojej vôle obsadiť všetky orgány, svojim politickým oponentom prenechal deväť z 19 predsedníckych miest vo výboroch a dve miesta podpredsedov parlamentu.


Práve o druhú z týchto stoličiek bol najväčší zápas, nárokovali si ju Obyčajní ľudia aj Most-Híd.

Most-Híd napokon ustúpil, predseda strany Béla Bugár sa o podpredsednícke miesto uchádzať nebude a nechá ho obsadiť matovičovcom. Kto zo skupiny Obyčajných ľudí bude nominantom na podpredsedu parlamentu, zatiaľ predseda hnutia Igor Matovič nepovedal médiám ani partnerom. Obmedzil sa na konštatovanie, že on sám o funkcie záujem nemá a vzhľadom na ústretový krok Bugára sa pred zverejnením mena pokúsi dohodnúť v opozícii.

KDH muselo revidovať ambície, keď chcelo získať predsedov ústavnoprávneho, brannobezpečnostného a hospodárskeho výboru. Smer ponúkol opozícii z tejto trojice len hospodársky výbor, o ktorý má záujem okrem KDH aj SaS. SaS chce na túto funkciu nominovať súčasného ministra hospodárstva Juraja Miškova, kresťanskí demokrati zasa štátneho tajomníka ministerstva dopravy Jána Hudackého.

Keďže KDH nezíska brannobezpečnostný výbor, chce obsadiť post šéfa výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS), nominantom hnutia je minister vnútra Daniel Lipšic. O tento výbor má záujem aj SDKÚ-DS. Modrí chcú mať tiež predsedu výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Bugárovci sú presvedčení, že strana má odborníkov na väčšinu postov, napríklad Františka Šebeja, ktorý by mohol byť podpredsedom výboru pre zahraničie alebo Rudolfa Chmela do výboru pre ľudské práva. Zdôrazňujú však, že sa budú usilovať o dohodu s ostatnými opozičnými stranami.

Opozícii pripadne podľa návrhu Smeru hospodársky výbor, výbor pre pôdohospodárstvo, zahraničie, ľudské práva a menšiny a k tomu päť kontrolných výborov – pre nezlučiteľnosť funkcií, pre kontrolu vojenského spravodajstva, SIS, pre kontrolu činnosti a kontrolu rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu. Zvyšných desať bude kontrolovať vládny Smer-SD.

Prvý raz sa opoziční lídri stretli už v piatok (16. marca), keďže Matovič s Bugárom sa nevedeli dohodnúť, kto z nich by mal stoličku podpredsedu obsadiť, rokovanie bolo podľa viacerých prítomných búrlivé. Matovič argumentoval predovšetkým tretím najlepším volebným výsledkom, Bugár zasa svojimi skúsenosťami pri vedení schôdze. Keďže na zvolenie podpredsedu parlamentu je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, rozhodujúce slovo bude mať Smer-SD, ktorý v parlamente obsadí 83 zo 150 poslaneckých kresiel.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články