°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

Nicholson sa určite odvolá, Gorilu nechce vydať v zahraničí

Tom Nicholson
Tom Nicholson
Zdroj: SITA
06.02.2012 16:25

BRATISLAVA - Kanadský novinár Tom Nicholson, ktorému súd zakázal vydanie knihy o kauze Gorila, sa proti verdiktu určite odvolá. Zatiaľ mu ho však nedoručili, takže si ho nemohol prečítať. "Preto je pre mňa ťažké vyjadriť sa k tomu verdiktu," povedal Nicholson, ktorý zákaz vydania považuje za absurdný.


Je však rozhodnutý bojovať za to, aby mohol knihu napokon vydať na Slovensku, keďže sa viaže na domácu kauzu, ktorá práve tu vyvolala veľkú odozvu verejnosti. "Nechcem nejakým rafinovaným, zákerným spôsobom obísť zákon a vydať knihu napríklad v Čechách," konštatoval Nicholson. Tvrdí, že sa chce vyhnúť metóde finančných skupín, za ktorú považuje aj možnosť obísť domáce nariadenie cez zahraničie.

Proti rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava 1, ktorý predbežným opatrením na žiadosť Jaroslava Haščáka zakázal vydanie a šírenie obsahu plánovanej knihy Toma Nicholsona o kauze Gorila, ostro protestovala slovenská pobočka Medzinárodného tlačového inštitútu IPI - IPI Slovensko. Rozhodnutie súdu, ktorý predbežne zakázal vydanie pripravovanej, ale zatiaľ nedokončenej knihy Toma Nicholsona a prikázal mu tiež ihneď odovzdať všetky jej verzie, pokladá Slovenský syndikát novinárov (SSN) za bezprecedentné zasahovanie do slobody slova a jednoznačne protiústavný pokus ovplyvňovať verejnú mienku formou novodobej cenzúry.

Zákaz vydania platí aj pre vydavateľstvo Petit Press. Týmto rozhodnutím sa súd podľa IPI Slovensko dopustil cenzúry, ktorú Ústava SR výslovne zakazuje, povedal pre agentúru SITA Pavol Múdry z IPI Slovensko, ktoré preto žiada okamžité zrušenie tohto rozhodnutia vyššou súdnou inštanciou a zabezpečenie základného ľudského práva na slobodu slova a vyjadrovania. Podľa súdu zákaz publikovania knihy novinára Toma Nicholsona o kauze Gorila nie je cenzúrou, pretože za súčasného stavu prevažuje právo na ochranu osobnosti nad poskytovaním informácií v knižnej publikácii.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články