Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

VIDEO Lipšic reaguje na kauzu televíznych zmeniek: Dokazovanie sa blíži ku koncu

Zdroj: Topky/Peter Korček
27.01.2020 17:50

PEZINOK– Dokazovanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza sa podľa splnomocnenca televízie Daniela Lipšica blíži ku koncu. Myslí si, že pred senátom Špecializovaného trestného súdu sa vykonalo dosť dôkazov na to, aby mohol rozhodnúť. Obžalovaný Pavol Rusko po pondelkovom pojednávaní skonštatoval, že obžaloba neuniesla dôkazné bremeno.


„Podpisy sú zjavne podobné podpisom v roku 2016, komunikácia v Threeme je jednoznačná. Ten súbor dôkazov bez akýchkoľvek pochybností dokumentuje antedatovanosť zmeniek,“ povedal Lipšic. Skutkový stav považuje objasnený natoľko, že môže senát rozhodnúť, avšak prízvukoval, že to je iba jeho názor, a je to na senáte. „Pokiaľ viem, tak znalkyne povedali, že nevieme dokázať ani jednu, ani druhú alternatívu, a pokiaľ viem, tak sa dokazuje vina,“ uviedol obžalovaný Rusko Tvrdí preto, že obžaloba neuniesla dôkazné bremeno.

Proces je prerušený do 10. februára

Znalkyňa, ktorá skúmala podpisy Mariana Kočnera, vypovedala, že minimálne dva podpisy na sporných zmenkách sú pravdepodobne antedatované. Druhá znalkyňa z odboru grafickej diagnostiky Tatiana Dugovičová potvrdila závery ostatných znaleckých posudkov z oblasti chémie o tom, že sa vedeckým skúmaním nedá zistiť, z ktorého roku zmenky sú.


Kauza zmenky je opäť na súde: ONLINE Na pojednávaní je už aj Rusko, znalci Kočnera nepodržali


„Som presvedčený, že pokiaľ by sa o zmenkách dozvedeli tí, ktorí by sa o nich dozvedieť nemali, tak to mohlo stáť život niekoľkých ľudí,“ tvrdil Rusko. Bližšie podrobnosti o tom, z koho strany hrozilo nebezpečenstvo, chce ozrejmiť nabudúce. Po pondelkovom pojednávaní bol proces prerušený do 10. februára. Vtedy sa majú dostaviť znalci Erika Straková a Milan Nouzovský.

VIDEO Lipšic reaguje na
Zdroj: Topky/Peter Korček

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.


Galéria


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články