Sobota, 28. máj 2022. Meniny má Viliam, zajtra Vilma.

Nová doba denníka Sme: Boj za Pentu a o konflikte záujmov ani slovo

Galéria fotiek (3)
Zdroj: topky

BRATISLAVA - Boj za majiteľa. Aj takto aktuálne vyzerá žurnalistika v denníku SME. Ten sa najnovšie venuje téme preplácanie drahých liekov zdravotnými poisťovňami. Fakt, že by mohlo ísť vzhľadom na spoločného majiteľa s jednou z nich o konflikt záujmov, denník nespomína. Pritom ide pre denník o hlavnú tému dňa, venuje sa jej na veľkom priestore a na titulke je zverejnená na prvom mieste.


Denník Sme a portál sme.sk dnes zverejnil článok, ktorý kritizuje ministerstvo zdravotníctva za to, že prinútilo zdravotné poisťovne preplácať liek na liečbu rakoviny pľúc. Sme tému zverejnilo iba deň po tom, ako poisťovňa Dôvera oznámila, že podala na ministerstvo zdravotníctva žalobu. V článku si autor Ján Krempaský pomáha aj citáciou PR manažéra Dôvery. Union, ktorý sa k žalobe pridal, Sme neoslovilo. Pred dôležitým verdiktom súdu denník vytvára verejný tlak.

Nová doba denníka Sme:
Galéria fotiek (3)
Zdroj: topky

Čitateľ má po prečítaní textu jednoznačný pocit, že sa novinári stavajú na stranu súkromných poisťovní vrátane Dôvery, ktorá patrí skupine Penta. Upozornenie na možný konflikt záujmov článok v printovej verzii ani na portáli sme.sk neobsahujú.

Nikde sa nenachádza ani zmienka o tom, že autor píše o téme svojho menšinového majiteľa. Vstup Penty do denníka Sme povolil protimonopolný úrad iba v júni tohto roka. Za 45-percentný podiel vo vydavateľstve Petis Press zaplatila 13,5 milióna eur.

Nová doba denníka Sme:
Galéria fotiek (3)

Viac o téme:


 
 

Najčítanejšie články