NAKA má dôveru poslancov výboru: Lučanský na rovinu! Pod mojím vedením sa nebude porušovať zákon | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

NAKA má dôveru poslancov výboru: Lučanský na rovinu! Pod mojím vedením sa nebude porušovať zákon

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
10.12.2019 18:00

BRATISLAVA – Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady SR vyslovili dôveru v postupy Národnej kriminálnej agentúry pri obvinení predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Po zasadnutí výboru to uviedol jeho predseda Anton Hrnko.


Člen výboru a nezaradený poslanec NR SR Ľubomír Galko hodnotil utorkový výbor negatívne a uviedol, že ak poslanci Smeru chceli prokurátora zastrašovať a na výbore riešili jeho kariéru a štúdium, tak to považuje za neprípustné.

 "Všetci členovia výboru jednoznačne vyslovili dôveru v postupy, ktoré zvolila NAKA, a aj policajný zbor vo všetkých otázkach, ktoré sa týkajú týchto záležitostí. Keďže vec ešte nie je procesne ukončená, nebudem ďalej hovoriť o týchto záležitostiach," priblížil Hrnko.

Pozvaný bol aj generálny prokurátor

Doplnil, že policajný prezident Milan Lučanský všetky procesné veci týkajúce sa obvinenia vysvetlil. Priblížil, že na výbor bol pozvaný aj generálny prokurátor, ktorý sa však z procesných dôvodov ospravedlnil. Podľa Hrnkových slov nechcel komentovať živú vec a nepovažuje to za vhodné. Predseda výboru a podpredseda SNS Anton Hrnko potvrdil, že prokurátor Tomáš Honz, ktorý vydal pokyn na stíhanie Roberta Fica, sa ospravedlnil z procesných dôvodov a výbor jeho ospravedlnenie akceptoval.

Predseda Výboru NR SR
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Výbor si myslí, že tento proces nie je ukončený a nie je vhodné, aby pred ukončením procesu sa k tomu prokuratúra vyjadrovala. Všetci členovia výboru vyslovili dôveru v postupy NAKA a PZ. Keďže vec nie je ukončená, nebudem ďalej hovoriť o týchto záležitostiach,“ uviedol Hrnko.

Pod mojím vedením sa nebude konať nezákonne

Ministerka vnútra Denisa Saková spolu s policajným prezidentom Milanom Lučanským zdôraznili, že výbor bol vo vyhradenom režime a nechceli sa preto vyjadrovať. "Pod mojím vedením nedopustím, aby sa konalo nezákonne," zdôraznil Lučanský, ktorý nechcel komentovať okolnosti a politické vyjadrenia v súvislosti s Ficovým obvinením. 

Ministerka vnútra Denisa Saková
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Lučanský potvrdil, že sa zaoberajú výrokmi aj ostatných poslancov Smeru, ktoré odzneli na ich tlačovej konferencii, kde vyjadrili súhlas s výrokmi Roberta F. Zároveň nechcel konkretizovať témy, ktorými sa na výbore zaoberali. „Môžem však potvrdiť, že pod mojím vedením nedopustím, aby sa konalo nezákonne,“ dodal.

Nevedeli, čo chcú

Galko podotkol, že poslanci Smeru-SD prišli na výbor bez uznesenia. "Nevedeli, čo chcú. Okrem toho, že chceli zastrašovať vyšetrovateľov a hlavne prokurátora. Pokladám to za absolútne neprípustné, aby predostierali argumenty, že malo sa počkať po voľbách a nie tri mesiace pred voľbami a že toto sa nemôže robiť bývalému trojnásobnému predsedovi vlády," tvrdí.

Lučanský podľa Galka reagoval na argumenty poslancov Smeru-SD správne. "Povedal, že oni si svoju robotu musia robiť, či sú voľby alebo nie sú voľby," tvrdí Galko. Rovnako považuje za správne, že prokurátor na výbor neprišiel. Nemal by byť podľa neho pod politickým tlakom.

Člen Výboru NR SR
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Proces obvinenia bol vysvetlený

Člen výboru a poslanec Jaroslav Baška skonštatoval, že proces obvinenia im bol vysvetlený, s výsledkom sú spokojní. Dodal, že Lučanský výbor ubezpečil aj o tom, že sa riešia i ďalšie kauzy a ku všetkým sa pristupuje rovnako. Mimoriadny výbor nepovažuje za neštandardný, pretože v minulosti bolo viacero takýchto rokovaní aj o živých veciach. Zároveň poukázal na nedostatky v legislatíve, ktorá sa často vysvetľuje subjektívne a treba ju spresniť. "Pri týchto výrokoch je to diskutabilné," dodal.

Zvolanie výboru iniciovali poslanci Smeru-SD, chceli sa pýtať na okolnosti obvinenia voči Ficovi. Samotné obvinenie označili za súčasť sústredeného útoku na stranu, ako aj na osobu jej predsedu. Vyšetrovateľ NAKA obvinil expremiéra z troch trestných činov. Fico sa mal podľa polície dopustiť hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti, a to v súbehu s trestným činom schvaľovania trestného činu.

Kauza Mazurek

Milan Mazurek z ĽSNS prišiel po tom, čo bol právoplatne odsúdený za extrémistické výroky, o mandát poslanca Národnej rady SR a musel zaplatiť peňažný trest vo výške 10-tisíc eur. Bývalý premiér vo videu reagoval, že orgány činné v trestnom konaní rozhodujú pod tlakom médií a nie na základe skutočných dôkazov a tvrdil, že Mazurek povedal to, čo si myslí „takmer celý národ“ a ak niekoho popravia za pravdu, urobia z neho národného hrdinu.

Mazurek podľa súdu skutok spáchal ako verejný činiteľ vo vysielaní Rádia Frontinus v októbri 2016 vyjadreniami na adresu Rómov. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“.


Galéria

Robert Fico Predseda Výboru NR SR Ministerka vnútra Denisa Saková Člen Výboru NR SR

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
VIDEO: TASR/Jaroslav Novák

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články