Novinky v prípade zmiznutia rádioaktívneho predmetu v Bratislave! Mimoriadne opatrenia | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Novinky v prípade zmiznutia rádioaktívneho predmetu v Bratislave! Mimoriadne opatrenia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Foto: Thinkstock
02.10.2019 13:45

BRATISLAVA – Zariadenie troxler, ktoré bolo odcudzené v utorok (1. 10.) z motorového vozidla v Bratislave v Podunajských Biskupiciach, sa našlo v neskorých nočných hodinách bez poškodenia. Ide o zariadenie na meranie hustoty materiálov, ktoré v sebe obsahuje rádioaktívny materiál (rádionuklid cézium Cs-137).


Informovalo o tom Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Ako priblížila hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká, na miesto boli privolaní aj pracovníci radiačnej ochrany, aby zariadenie skontrolovali a dohliadli na bezpečnú manipuláciu s ním.

Prečítajte si aj: Bizarná krádež v Bratislave: Z auta zmizol rádioaktívny predmet, varovanie ministerstva

Mimoriadne opatrenia

Na mieste nálezu bola preverená radiačná situácia a nariadené opatrenia tak, aby všetky úkony boli vykonané v súlade s princípmi radiačnej ochrany a aby ožiarenie zasahujúcich osôb bolo udržané na čo najnižšej úrovni. Obhliadkou bolo podľa MDV zistené, že zariadenie troxler a ani samotný zdroj ionizujúceho žiarenia nebol poškodený. Po zaistení potrebných dôkazov bolo zariadenie odovzdané majiteľovi.

"Predpokladá sa, že k ožiareniu osôb nad povolený limit ožiarenia obyvateľstva nedošlo, ale vzhľadom na to, že boli porušené opatrenia na zaistenie bezpečnosti rádioaktívneho žiariča pri preprave, bude mimoriadna udalosť hodnotená aj v zmysle Medzinárodnej stupnice jadrových a radiačných udalostí INES," skonštatovala hovorkyňa.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články